Ako si vybrať varič na viacdňovú turistiku
Bez poriadneho variča sa neobíde žiadny cestovateľ ani outdoorový nadšenec. Možno ale neviete, že rôzne typy varičov sa hodia na
Nie každý výlet musí byť ďaleký a smerovať za hranice štátu. Čo tak nechať tento raz auto doma a vybrať si iný spôsob prepravy. Skús napríklad sadnúť na bicykel, prospeje ti to v mnohých ohľadoch. Budeš stále na čerstvom vzduchu a ešte si zlepšíš kondíciu. Aby sme ti prípravu na takýto výlet uľahčili, zameriame sa v tomto článku na cykloturistiku a nevyhnutnosti s ňou spojené.
Skôr ako nasadneš na bicykel a vyrazíš za zážitkami, rozmysli si niekoľko základných bodov, urob si zoznam vecí, vyber si správnu batožinu a hoď bicykel do servisu.
Môže sa zdať, že toto je predsa úplne jasné... Pred samotným balením vecí na cyklotrip ti ale pomôže, keď si zodpovieš niekoľko základných otázok.
Je jasné, že inak sa budeš baliť na víkend v kempe a inak na týždeň v horách.
Inú výbavu si zabalíš v horúcom lete a inú zase v chladných jesenných dňoch.
Mrkni sa na predpoveď! Pri balení vecí je zásadné vedieť, či budú podmienky tropické alebo spíš daždivé a chladné.
Je to dôležité, pretože budeš rozmýšľač, či si na bicykel neprikúpiť veľkoobjemovú tašku, ale si vystačíš len s turistickým batôžkom.
Keď už budeš mať jasno vo vyššie uvedených otázkach, neuškodí si hodiť na papier zoznam vecí, ktoré chceš vziať a bez ktorých sa nezaobídeš.
Ber do úvahy typ tvojho dopravného prostriedku. Nie všetky bicykle sú vhodné na obloženie cyklistickými taškami.
Zamysli sa nad svojou fyzičkou! Týždeň v teréne s úplne naloženým bicyklom nemusí byť pre tvoje telo to pravé.
A keď sa popasuješ so všetkými nástrahami plánovania a balenia a už ti nič nebráni v tom vyraziť na cestu, je tu ešte jedna dôležitá vec. Skôr ako nasadneš na bicykel, nezabudni obzvlášť pred sezónou alebo dlhšou cestou navštíviť cykloservis.
Bicykel je rovnako ako auto dopravný prostriedok a poriadna prehliadka s prípadnýimi úpravami mu len prospeje. Vám to navyše zaistí väčšiu bezpečnosť a menej prípadných starostí na ceste.
Hlavne na nič nezabudnúť. Ľahké malé veci a praktické vychytávky hrajú v tomto prípade prím. Pre cykloturistiku je dôležitá dobrá možnosť zabalenia a úspora každého gramu.
Na krátky cyklovýlet ti stačí taštička na rám bicykla, alebo turistický batoh s tými najnutnejšími vecmi, medzi ktoré patrí najmä jedlo a pitie.
Podľa dĺžky a náročnosti trate si môžeš zvoliť vhodnú nádobu, do ktorej si pitie pripravíš:
Na dlhšiu cestu na bicykli budeš so sebou potrebovať veľa vecí, ktoré zaberú viac miesta. Napríklad stan alebo spací vak musíš niekam uložiť. Okrem batohu alebo tašky na bicykel budeš potrebovať aj držiaky na tieto tašky, ktoré sa djú inštalovať na predné aj zadné koleso.
Nezabudni, že každé kilo navyše ovplyvňuje jazdné vlastnosti bicykla a pamätaj preto aj na dobré vyváženie nákladu, aby si v kopcoch nemusel boovať s ťažiskom.
Ak si chceš urobiť nejakú pamiatku a berieš si so sebou fotovýbavu, rozhodne zváž doplnenie batožiny čalúnenou vodoodolnou taškou. To preto, aby ti namiesto krásnych spomienok nezostali vďaka náhlej prietrži len slzy v očiach.
Ako sme písali už vyššie, musíš si ujasniť, na ako dlho, kedy a kam pôjdeš. Všeobecne ale platí, že oblečenie zaberie pri akomkoľvek druhu turistiky najviac miesta. preto je vhodné zvoliť si typ oblečenia, ktoré je univerzálne, ľahké a zaberie čo najmenej miesta.
Ak chceš navštíviť miesta alebo oblasti, ktoré nemáš až tak dobre turisticky zmapované, vyčleň si pred cestou čas na briefing. Vytýč si miesta a zastávky, ktoré rozhodne nechceš vynechať a tiež to, ako sa tam dostaneš. To preto, aby si vždy našla všetky svoje ciele a potom bezpečne aj cestu domov. Ako následného sprievodcu môžeš využiť navigáciu, alebo mapu uloženú vždy po ruke. Buďte pripravení na všetko. Ak sa vám stane po ceste neočakávaný defekt, stane sa tak podľa zákona schválnosti práve vo chvíli, keď na jeho riešenie budete sami. Preto sa poistite a pribaľte si so sebou základnú výbavu na opravy, aby ste boli schopní defekt sami a bez problémov vyriešiť. Základom je určite: Tento odstavec sa ťa týka, ak bude tvoje cesta dlhšia a budeš využívať kempy alebo podobné miesta na prenocovanie. Prioritu pre teba totiž bude mať kde zložiť hlavu a možnosť uvariť si teplé výdatné jedlo. V tvojej výbave nemôže tiež chýbať:
Chráň sa človeče a pánboh ťa tiež ochráni. S týmto porekladlom ma moja babička vyprevádzala na mnoho mojich ciest a pri ceste na bicykli to platí obzvlášť. Nielen internet je plný neveselých príbehov z kategórie cykloturistiky, a preto sa snaž od podobného osudu ochrániť a nezabudni na základné bezpečnostné prvky. Prioritná výbava pre každého cyklistu. Nezáleží na tom, či si nadšený hobby cyklista alebo profi pretekár. Hlava pri jazde na bicykli tvojím najvyšším bodom, a preto pri páde dopadá z najväčšej výšky. Nepodceňuj svoju bezpečnosť a cyklistickú helmu si určite vezmi. Ruky je dobré mať chránené, či už pred mozoľmi od kormidla alebo menšou nehodou. Pri páde väčšinou dávaš ruky reflexívne pred seba a ony potom brzdia telo pri dopade, aj keď to najviac odnesú. Natiahni si preto cyklistické rukavice, ktoré ruky ochránia a zamedzia nepríjemnostiam, ktoré pri páde môžu vzniknúť. Po celú cestu treba zrak chrániť pred slnečnými lúčmi. Ak občas vyrazíš vyššou rýchlosťou, môže očiam nepríjemne ublížiť ale aj poletujúca muška alebo drobné smietko. V horšom prípade môže práve takéto drobné zranenie ukončiť tvoju cestu. Nosenie slnečných okuliarov poskytne očiam ochranu aj príjemný komfort.
Stretnutie s odreninami nie je nič príjemné, o tom by mohol rozprávať každý cyklista. Vezmi si so sebou výbavu na rýchlu dezinfekciu prípadných poranení a ich následné ošetrenie. V dnešnej dobe sa bohužiaľ musíš mať na pozore pred rôznymi nástrahami. Preto odporúčame vziať si so sebou kvalitný zámok a reťaz na bicykel. Zdá sa to byť ako banálna vec, ale zvonček ti môže pomôcť zabrániť nepríjemným kolíziám a rôznym nedorozumeniam. Ak ti hrozí, že sa výlet predĺži do večerných hodín, nezabudni si na bicykel namontovať odrazky a predné aj zadné osvetlenie. jednak je to povinné zo zákona. A po druhé, ak si dobre viditeľný pre ostatných na ceste a aj ty na cestu dobre vidíš, si viac v bezpečí a pravdepodobnosť kolízie je oveľa menšia. Na našom blogu sa tiež dozvieš: Bez poriadneho variča sa neobíde žiadny cestovateľ ani outdoorový nadšenec. Možno ale neviete, že rôzne typy varičov sa hodia na Batoh patrí na každú výpravu do prírody, hodí sa na lezeckú výbavu aj na bežné chodenie po meste. Každý z nich je vyrobený zo Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred Zdroj fotografií: HUSKY
Aké vybrať oblečenie?
Mapa a navigácia
Náradie pre prípad defektu
Vybavenie na kempovanie
duralové tyčky
Bezpečnostná výbava každého cyklistu
Cyklistická helma
Rukavice
Slnečné okuliare
Lekárnička
Zámok
Zvonček
Osvetlenie a odrazky
Ako si vybrať varič na viacdňovú turistiku
Časť 1. : Ako si vybrať batoh podľa materiálu a technológií
Ako si vybrať karimatku do stanu aj na viacdňový trek pod širákom