Vyberte pohodlné a pevné trekové palice vhodné k lyžiam aj na túry
Turistické paličky vás podržia na túre v horách, pomôžu zdolať kopce s ťažkým batohom alebo podporia stabilitu prarodičov na
Batoh patrí na každú výpravu do prírody, hodí sa na lezeckú výbavu aj na bežné chodenie po meste. Každý z nich je vyrobený zo špecifického materiálu, má rôzny chrbtový systém alebo inak vymodelované ramenné popruhy. Nahliadnite do technológií a materiálov batohov, aby ste si zasvätene vybrali ten najspoľahlivejší kúsok.
Viacúčelový alebo veľmi špecializovaný batoh. Pri výbere akéhokoľvek, najprv si rozmyslite:
Jednotlivé batohy sa totiž odlišujú veľkosťou, použitým materiálom a špeciálnymi technológiami, ktoré vám na chrbte ohromne uľavia. Ďalej sa môžu rôzniť počtom vreciek a priečinkov, pútkami alebo integrovaným plášťom do dažďa. Poďme si najprv ale ujasniť základné pojmy.
pojmov, ktoré nájdeme v popisoch batohov, môže byť na jedného človeka až až. Aby ste sa v nich zorientovali, dali sme ich dohromady aj s vysvetlivkami.
Malý batoh, slangovo daypack, má objem do 30 litrov. Denne ho využijete cestou do práce, na výlety a nenáročné cyklistické výlety. Štandardne máva oblúkový vstup do jednej z troch komôr. Športovejšie verzie sú skôr úzke komínčeky v poklopom. Prepracovanejšie modely majú vnútornú čalúnenú priehradku na notebook, do ktorej na výletoch dáte aj vak na vodu. Okrem toho majú niekoľko vreciek, pútok, čalúnený chrbtový systém alebo chrbát so sieťkou.
V kategórii menších batohov nájdete:
Stredný batoh vám ponúkne objem medzi 30 a 50 litrami. Najčastejšie sa vyrába ako jednokomorový alebo dvojkomorový komín. Poslúži vám na náročnejších výšľapoch do hôr a pri športových aktivitách, ktoré vyžadujú priestor na výbavu. Krásne di do neho zabalíte aj veci na víkend na chate.
A keď bude mať vhodné úchyty, pútka, vrecká alebo napríklad alternatívny vstup do hlavnej komory, využijete ho aj ako:
Veľké expedičné batohy majú objem od 50 do 90 litrov. Prepracovanejšie typy sa kvôli tvaru postavy delia na dámske a pánske a väčšina z nich má nastaviteľný chrbtový systém. Vďaka nemu zaťažíte rovnomerne ramená aj bedrá a vyrovnáte ťažisko batohu. Kvalitný expedičný batoh má prístup do hlavnej komory zhora, spredu a niekedy aj zboku.
Ako vyberiete batoh na konkrétne aktivity, sme spísali do 2. časti článku. >>
Kvalitný batoh nemusí byť nutne nepremokavý. Túto funkciu má iba zlomok vybraných modelov na trhu. Dôležitejšia je pevnosť materiálu, aby sa batoh nerozpadol po prvom roku výprav a používania, a pohodlné nosenie. Ako vonkajšie odporúčame materiály:
inak aj Nylon 6.6 alebo Nilit. Ide o značkový materiál firmy Invista, ktorý je mimoriadne odolný proti oderu a pevný v ťahu aj strihu. Je z polyamidu, ktorého tenké povrchové vlákna sú ošetrené horúcim vzduchom. Preto vytvárajú pevnú textúru, ktorá je dokonca odoláva aj vode.
je zo syntetiky. Materiál odoláva svetlu, zlým poveternostným podmienkam, je stálofarebný a rýchlo schne. Keď sa vám roztrhne, úprava Ripstop zaistí, že sa vám materiál nebude párať ďalej.
je ľahký, vzdušný a odoláva roztrhnutiu. Vďaka úprave Ripstop vám z malého škrabanca nevznikne väčšia diera. Materiál odoláva aj záťaži z UV žiarenia vo vysokých nadmorských výškach.
je pevný a tuhý syntetický materiál, ktorý je zároveň jemný. Nájdete ho na turistických batohoch s vysokou odolnosťou, ktoré znesú aj prehánky. Okrem toho je recyklovateľný na výrobu nového Nylonu 6.
Prečítajte si, ako náš tester Petr Pavliš hodnotí turistický batoh Sloper 45 l. >>
Prakticky riešený batoh znamená dostatok vreciek a dobrý prístup k veciam vnútri a viacerých miest. Ak teda máte varič uprostred batohu, dostanete sa k nemu vďaka prístupu z boku a uvaríte si čaj, ešte kým vybalíte stan a spací vak.
Dostatok vreciek odhadnete tak, že si vyložíte na stôl všetko, čo najčastejšie na výpravách vyťahujete z batohu. Malo by sa vám to zmestiť do bočných vreciek, predného vrecka, malej komory v pokope a bedrových vreciek. Napríklad doklady, slnečné okuliare, fľaša na vodu, flapjack, powerbanka alebo kľúče.
Aby ste si batoh zase rýchlo zabalili pri odchode z hôr, poslúži vám rozšírenie priestoru pomocou horného tunela. Hodí sa aj na suveníry alebo ľahšie jedlo, ktoré nezjete. Možnosť rozšírenia batohu ale neprekáža, keď ďalší priestor práve nepotrebujete.
Kvalitný batoh vydrží aj menšiu prehánku. Aby ste ho aj s nákladom ochránili pred poriadnou prietržou, pri nákupe nezabudnite na nepremokavý ochranný obal. Výrobcovia HUSKY dávajú pláštenku na pútko do vrecka, ktoré nájdete na dne batohu. Kedykoľvek ju preto nájdete a rýchlo nasadíte. Niektoré batohy ju majú zvlášť v odporúčanej výbave od 10 do 15 eur za kus.
Pohodlnú a rýchlu manipuláciu s batohom zaistia značkové pracky značky YKK, ktoré len tak neopotrebujte, a dvojcestné zipsy. Kvôli ešte lepšej odolnosti si vyberajte zipsy so záterom alebo zatavené.
Akonáhle si hodíte plný batoh na chrbát a nastavíte si ramenné aj bedrové popruhy, urobte s ním pár krokov. Po 5 až 10 minútach viete, na čom ste. Mali by ste cítiť, či vás batoh niekde netlačí a neškriabe, Tiež si vyskúšajte, či dočiahnete do bočného vrecka. Najdôležitejšie pre komfort sú pritom ramenné a bedrové popruhy a chrbtový systém.
Ramenné popruhy vyberajte podľa tvarovania, ktoré vyhovuje vašej postave, a čalúnenia. Nesmú byť príliš mäkké (molitany), pretože s väčšou záťažou v batohu sa ľahko stlačia a budú vás tlačiť. Molitany okrem toho dobre neschnú, a tak vás budú pri spotení alebo daždi dlho chladiť. Popruhy by preto mali byť z hustejšieho penového materiálu, ktorý sa len tak nestlačí.
Pre bedrové popruhy platí, že čím väčší batoh, tým mohutnejší a pevnejší systém bedrovej opory. Batoh so záťažou si nasaďte na chrbát a pritiahnite bedrový popruh na bokoch. A zapamätajte si, že väčšinu váhy batohu by mali niesť bedrá. Ak vás po hodine chôdze s batohom bolia ramená, máte ich nesprávne nastavené.
Zbaľte si batoh správne a uľavte svojmu chrbtu. >>
U väčšiny batohov nájdete na chrbtovom systéme výlisok z EVA materiálu. Ide o penu z polyméru, ktorá je veľmi pružná a mäkká, ale nestlačíte ju ako molitan. Je tiež príjemná na dotyk. Výhodou EVA materiálu je jej pamäť, preto sa:
EVA výlisok nájdete v niekoľkých druhoch chrbtových systémov, stačí sa na ne opýtať v predajni a rovno ich vyskúšať. Niektoré z nich sú výškovo nastaviteľné, takže batoh nastavíte presne na svoju postavu. Ukážeme vám ich jednotlivé benefity.
Tento anatomicky tvarovaný chrbtový systém má možnosť výškovej regulácie. Vďaka tomu dobre sedí na každej postave. Zadnú časť batohu pokrýva 3D sieťovina, ktorá je pohodlná a zároveň vetrá. Za chrbtovým systémom nájdete vo vnútri batohu duralové výstuhy. Zaisťujú pevnosť celého systému a rozkladajú rovnomerne váhu medzi ramenné a bedrové popruhy.
Kombinácia EVA výlisku a 3D sieťoviny v tomto chrbtovom systéme vytvára pocit obopnutia chrbta a pohodlia, ale pritom výborne vetrá. Ku komfortu prispieva aj nastaviteľná výška systému. Anatomické tvarovanie a pevná konštrukcia podporí chrbát a správne rozloží váhu. EVA navyše neabsorbuje vlhkosť, je pružná a vhodná aj pre alergikov.
Ide o chrbtový systém z EVA výlisku, ktorý vďaka prepracovanému tvaru obopína chrbát a zároveň okolo nich necháva prúdiť vzduch. Aby bol batoh na chrbte čo najstabilnejší, istí výlisok polyetylénová výstuha v tvare Y. EVA je materiál príjemný, nesaje pot, preto na chrbte nechladí.
Tento systém je tvorený sieťovanou oporou chrbta a duralovými výstuhami, ktoré držia telo batohu ďalej od chrbta. Vo voľnom priestore medzi chrbtom a batohom prúdi dostatok vzduchu, aby ste sa tak nespotili. Sieťovina je zároveň veľmi pohodlná a prispôsobí sa každému tvaru chrbta.
Chrbtový systém NBS tvorí pevná výstuha celého zadného panelu a výplň z 3D sieťoviny. Systém pohodlne prilieha k chrbtu, zaisťuje dobré vetranie aj stabilitu batohu pri pohybe.
Aby chrbtový systém priliehal aj pri náročnom pohybe, nezabudnite si stiahnuť ramenné aj bedrové popruhy a zapnite si hrudný popruh. Na veľkých batohoch pritiahnite aj balančné doťahy smerom k ramenám.
O výbere batohu na konkrétnu aktivitu si prečítajte v 2. časti nášho článku. >>
Na našom blogu sa tiež dozviete:
Turistické paličky vás podržia na túre v horách, pomôžu zdolať kopce s ťažkým batohom alebo podporia stabilitu prarodičov na
Treking a ďalšie spôsoby turistiky sú krásna, slobodná a jednoduchá aktivita, ktorá vytrénuje telo a vyčistí myseľ. Teda iba v
Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY