Ako si vybrať karimatku do stanu aj na viacdňový trek pod širákom
Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred
Bez poriadneho variča sa neobíde žiadny cestovateľ ani outdoorový nadšenec. Možno ale neviete, že rôzne typy varičov sa hodia na rôzne situácie. V tomto článku si predstavíme všetky druhy kempingových a turistických varičov na plynné, kvapalné aj tuhé palivo. Povieme si tiež, ktorý je vhodný na cestu okolo sveta a ktorý do vysokých hôr.
Správny výber variča závisí od mnohých okolností a každý typ variča je vhodný do špecifických podmienok. Pred jeho výberom si preto položte pár otázok.
Zásadné je:
Poďme si bližšie predstaviť rozdiel medzi plynovými, benzínovými a liehovými varičmi.
Najrozšírenejší druh outdoorových a turistických varičov pracuje na princípe horenia propán-butánu, alebo izobutánu. Práca s plynovými varičmi je extrémne jednoduchá. Stačí varič pripevniť na kovovú fľašu so skvapalneným plynom (kartušu) a po zapálení plameň regulovať pomocou jediného kohútika. Samotný varič nie je nejako extra nákladný a plynové kartuše sú v našich podmienkach dobre dostupné.
Do lietadla nesmie
Problém nastáva, ak sa na cestách neprepravujete po zemi. Fľaše s plynom podliehajú prísnym bezpečnostným limitom aeroliniek a nesmú sa prevážať v lietadle. Preto musíte kartuše kupovať až na mieste. To prináša zásadné komplikácie, pretože plynové kartuše s danej krajine nemusíte zohnať.
Výhodou je fakt, že na rozdiel od benzínu, spaľovaním plynu nevznikajú sadze, a je preto vhodný nielen na cesty s ruksakom na chrbte, ale aj ako varič do karavanu. To však neznamená, že by neprodukoval žiadne splodiny. Preto nepodceňujte dostatočné vetranie aj pri varení v stane.
Dajte si tiež pozor, aby ste v rýchlosti nekúpili prvú kartušu s plynom, na ktorú narazíte. Môže sa stať, že vám k sebe horák a kartuša nebudú pasovať.
Ventily na varičoch môžu byť:
Oproti narážacím ventilom je medzi skrutkovacími oveľa väčší výber. Ich používanie je intuitívnejšie a bezpečnejšie, pretože príliš nehrozí únik paliva.
Skrutkovacie ventily majú dva priemery závitov. Jeden sa používa u cestovných kartuší, druhý u veľkých plynových bomb, ktoré poznáte z benzíniek. Tie použijete napríklad k variču na chatu.
Problémy s kompatibilitou varičov a kartuší riešia redukcie na variče, vďaka ktorým spojíte nielen rôzne druhy ventilov, ale aj rôzne priemery závitov.
Hoci tento typ kartuší vyrába iba firma Campingaz, sú veľmi rozšírené a v európskych krajinách sú ľahko dostupné. Výhodou je aj trochu nižšia cena.
Systémy jetboil, pomenované po najznámejšom výrobcovi, sú unikátne vďaka svojej úspore energie a výkonnosti. Celý systém zložíte do nádoby, takže nezaberá žiadne miesto navyše. A keď chcete variť, systém jednoducho zostavíte do jedného celku. Nevýhodou je, že sa takmer nedá použiť na nič iné okrem vody.
Plynové variče ďalej delíme na:
Samostojné variče sú ideálne do zimy, keď vplyvom teploty klesá tlak vo fľaši a bežne stojacia fľaša prestáva fungovať. Vďaka prívodnej hadici problém vyriešite tým, že kartušu otočíte hore nohami.
Výhodou tohto typu je tiež stabilita pri varení. Ešus s pokrmom je bližšie k zemi a hrozí preto oveľa menej nehôd. Nevýhodou môžu byť väčšie rozmery a váha.
Na univerzálne použitie vo všetkých kútoch sveta aj nadmorských výškach odporúčame benzínový varič. Počiatočné náklady sú v jeho prípade vyššie, ale dostupnosť lacného paliva po celom svete vám investíciu rýchlo vráti. Ako palivo totiž môžete použiť:
Stačí, aby ste si vybrali správny druh trysiek.
Benzínové variče sú konštrukčne zložitejšie a sú o niečo väčšie aj ťažšie. Okrem variča, spojovacej hadice a fľaše je súčasťou systému pumpička. Tú raz za čas namažte a vymeňte v nej tesnenie. Aj trysky benzínových varičov sa časom zanášajú a z nekvalitných palív vznikajú sadze, ktoré nepríjemne špinia.
Tento varič je perfektný ako príležitostný varič do auta, kde je výhodou aj to, že úplne odpadá akákoľvek starosť so zháňaním paliva.
Na trhu nájdete aj kombinované variče, ktoré pripojíte na plynové bomby či fľaše s tekutým palivom. Tie využijú najmä dobrodruhovia, cesty ktorých bývajú nevyspytateľné.
Liehové variče sú praktické vďaka svojej jednoduchosti. Niektoré skladacie majú doslova vreckovú veľkosť. Nezvládnete s nimi kvôli ich výkonu prípravu obeda, a preto sú vhodné skôr na ohrievanie vody než na zložitejšie varenie. V kombinácii s termofľašou si už ale nejaké jedlo uvaríte.
S liehovými tabletkami a trochou cviku v núdzových podmienkach totiž vyrobíte provizórny varič z plechovky od piva. Malé balenie liehových tabliet je preto ideálne aj do vašej KPZky. Tabletky využijete aj na rýchle zapálenie táboráku.
Zaujímavou alternatívou na krátke výlety v peknom počasí môže byť varič na drievka. Jeho výhodou je dostupnosť paliva, ktoré je doslova na každom kroku, a pri dlhšom varení spotrebujeme iba malú hromádku suchých vetvičiek. Nevýhodou je ale oveľa náročnejší proces celého varenia aj horšia regulácia plameňa.
„Jednoduchý drievkový varič vyrobený z odkvapkávača na príbory z nehrdzavejúcej ocele z IKEA skvelo poslúžil ako alternatíva variča pri cestovaní po Kanárskych ostrovoch. Skrutkovacie plynové kartuše boli široko ďaleko vypredané a kvôli absencii stromov nepripadal bežný táborák do úvahy," popisuje situáciu z jarnej výpravy skúsený cestovateľ Martin Komínek.
Cestovatelia po vyspelých krajinách si môžu zvoliť plyn. Do odľahlých lokalít odporúčame benzín. Ten si zvoľte aj na varenie v nadmorských výškach.
Pri častejších preletoch lietadlom je lepšie benzínové varenie. Ak cestujete naľahko a šetríte každý gram, voľte plyn.
Na varenie zložitejších jedál si zvoľte plynové alebo benzínové variče. Na uvarenie vody a zaliatie lyofilizovanej stravy je ideálny systém jetboil. Núdzovo potom lieh.
Benzínový varič vyžaduje vyššie počiatočné náklady, potom je ale jeho používanie oveľa lacnejšie ako varenie na plyne. U plynu je to naopak.
Ak si nechcete pridávať ďalšie starosti, siahnite po plyne. Nielenže sa benzínový varič zanáša, ale sadze z jeho ohňa špinia všetko, s čím prídu do kontaktu.
Ak sa chystáte do mrazivých lokalít, s varičom budete pravdepodobne manipulovať aj v rukaviciach. Preto si ho vopred vyskúšajte a "osahajte".
Okrem variča a vhodného ešusu do ruksaku pribaľte ešte pár šikovných maličkostí, ktoré vám nielen spríjemnia samotné varenie, ale tiež ho výrazne urýchla a tým pádom bude aj lacnejšie.
Neplytvajte energiou: keď už raz vodu varíte, je dobré uvariť jej viac a nadbytočnú uschovať v termoske. Aj dlho po uvarení si tak môžete rovno zaliať kávu alebo čaj. Termoska je praktická, pretože vám ušetrí nielen energiu, ale aj čas. Zatvorená termoska v batohu vám tiež môže uvariť pokrm, kým vy sa venujete nejakej inej aktivite.
Ako si uvariť polievku v termoske sa dozviete v tomto článku. >>
Pomocou závetria k variču udržíte teplo bližšie k ešusu a tým urýchlite varenie. Súčasne zabránite plytvaniu plynom vo veterných podmienkach. Ak na jednom mieste kempujete dlhšiu dobu, pred vetrom vaše miesto ochráni aj paraván, ktorým zároveň vytýčite svoje územie v kempe. Ak šetríte každý gram, siahnite po minimalistickom závetrí, ktoré chráni iba plameň.
Pri viacdňovej turistike sa k poriadnemu vareniu pravdepodobne uchýlite až večer, preto si na varenie vezmite radšej čelovku. Pri skupinovom varení je lepšie mať čeloviek viac. Najmä keď jeden krája a druhý mieša. V takomto prípade vám poslúži aj svietidlo v podobe lampáša, ktorý poskytne základné svetlo všetkým kuchárom.
Pri balení na cesty nezabudnite ani na to, že riad treba po použití poriadne umyť. Prostriedky na umývanie voľte vždy biologicky rozložiteľné a šetrné k prírode. Odporúčame si doma pribaliť aj jednu hubku na umývanie a staršiu utierku, aby ste zájdený ešus od dymu nemuseli utierať do uteráka.
Na našom blogu sa ešte dozviete:
Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred
Turistické paličky vás podržia na túre v horách, pomôžu zdolať kopce s ťažkým batohom alebo podporia stabilitu prarodičov na
Vysokohorskú turistiku si v zime užijete rovnako ako v lete. Aj keď ste začiatočníci. Stačí si dôkladne naplánovať cestu, zbalíte
Zdroj fotografií: Unsplash, Flaticon, HUSKY