Ako si vybrať lyžiarsku bundu, aby hriala a nepremokla
Na horách stretnete všetky druhy lyžiarov. Hobby nadšencov, ktorí sa postavia na lyže raz za rok a uznávajú pokojnú jazdu na
Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred prechladnutím aj nerovnosťami terénu. Karimatka totiž vytvára potrebný priestor na teplý vzduch, ktorý vás chráni pred studeným podkladom. Vyberte si s nami tú pravú...
Pamätajte si, že spací vak nefunguje ako radiátor. Nevytvára žiadne teplo. Okrem toho, keď sa naň položíte, stlačíte svojou váhou spodnú vrstvu vzduchu, ktorá vás ako jediná chráni pred chladom zo zeme. Preto potrebujete karimatku ako ďalšiu odolnejšiu vrstvu ešte pod spacák.
Karimatku vyberajte podľa:
Poradíme vám aj s tým, ako si vyberiete správny spací vak podľa tvaru, náplne alebo sezónnosti. >>
Materiál a typ podložky rozhoduje, ako pohodlne sa na karimatke vyspíte, do akej batožiny ju zbalíte a ako dlho vám vydrží.
Výrobcovia vrátane HUSKY preto ponúkajú:
Alumatky sú najľahším typom karimatiek. Ide o veľmi tenkú fóliu z peny, ktorá je potiahnutá hliníkovou izolačnou vrstvou. Zoženiete ju so šírkou od 50 do 100 centimetrov. Má 3 milimetre na výšku a váži okolo 150 gramov. Je teda veľmi skladná, ale na bežné prespanie v prírode len so spacím vakom prakticky nepoužiteľná.
Alumatky odporúčame na podloženie iných typov karimatiek, ak prespávate vonku pod širákom. Vždy si ju dávajte na zem hliníkovou vrstvou hore, aby vaše telesné teplo zbytočne nesálalo do zeme. Dobre poslúži aj ako ochrana pre nafukovacie karimatky pred prederavením či roztrhnutím.
Karimatky z peny sú najznámejším typom karimatiek. Vydržia aj nocovanie na hrubom teréne a vyspíte sa na nich obstojne, aj keď vás budú stáť len pár korún. Na trhu nájdete typy:
Aby vám karimatka nenasiakla vlhkosť pod širákom, hľadajte karimatku z peny, ktorá má uzavreté bunky vyplnené vzduchom.
Nafukovaciu karimatku oceníte, ak vás prebudí akákoľvek nerovnosť, nafúknete si ju totiž až do výšky 10 centimetrov. Ja najpohodlnejšia vďaka vzduchovej komore, ktorú ale pred každým spaním musíte nafúknuť. Zároveň ju oceníte aj na viacdňovom treku. Zbalíte ju totiž do malého a len pár gramov vážiaceho obalu.
Aby vám bolo teplo s nafukovačkou aj na jeseň alebo v zime, odporúčame vyberať:
Na nafukovacej karimatke sa krásne vyspíte v stane, aj keď ste zvyknutí na komfort hotelov alebo turistických chát. Ak si ju na čundri vytiahnete k ohňu, dajte veľký pozor na iskry. Rovnako dobre poslúži aj doma pre návštevu, ak už nebude miesto na sedačke.
Samonafukovačky obsahujú penu, ktorá má podobnú štruktúru ako hubka na umývanie. Na vzduchu sa rozpína do svojho pôvodného stavu a jednoducho z nej silou vytlačíte vzduch. Karimatku po rozbalení len roztiahnete, otvoríte ventil a necháte ju naplniť vzduchom. Kvôli maximálnemu komfortu počas spánku si samonafukovačku maximálne tromi nádychmi dofúknite a ventil zatvorte. Ráno zase ventil uvoľníte a necháte ju samovoľne vypustiť. Pri rolovaní ju párkrát stlačíte a máte zbalené.
Oproti väčšine nafukovačiek sú o niečo ťažšie a nie sú také skladné. Vydržia ale záťaž aj v náročnejšom teréne. Na trhu nájdete varianty s výškou 2,5 až 6 centimetrov. Rovnako ako u nafukovačky si skontrolujte, či karimatka obsahuje súpravu na opravy a že je potiahnuté protišmykovou vrstvou. Vďaka tejto vrstve sa ráno prebudíte na podložke a nie na zemi.
Vybrali ste si typ a materiál. Teraz je dôležité sa pozrieť na tepelný odpor. Teda hodnotu, podľa ktorej odhadnete, ako dobre vás karimatka odizoluje pred chladným podkladom. Tepelný odpor (alebo tepelný koeficient):
Platí teda, že čím vyššie číslo na karimatke nájdete, tým lepšie vás ochráni pred prechladnutím. S rastúcou izoláciou ale rastie aj hmotnosť podložky. Preto zvážte, na čo a do akých podmienok karimatku najčastejšie použijete.
Napríklad na polihovanie a opaľovanie na pláži budete brať karimatku s hodnotou 5 zbytočne a ešte ju zničíte. Na vysokohorské túry je naopak "päťka" nevyhnutná. Niektorí výrobcovia vám rovno označia, či je karimatka:
Váhu karimatiek sme si predstavili u jednotlivých druhov. Dĺžku a šírku si už prispôsobte vlastným proporciám. Platí zásada, že karimatka by mala byť dlhšia zhruba o 15 cm, než je vaša výška. Alumatky aj penové karimatky zoženiete najčastejšie s dĺžkou 180 a šírkou 60 cm. Nafukovacie aj samonafukovacie karimatky hľadajte pod označením veľkostí small – large.
Výrobcovia tiež prispôsobujú šírku a tvar karimatiek potrebám turistov. Okrem klasických obdĺžnikových ich preto nájdete aj s označením:
Aby ste predĺžili karimatkám životnosť a spríjemnili si ich používanie, do výbavy si obstarajte aj:
Na našom blogu sa tiež dozviete:
Na horách stretnete všetky druhy lyžiarov. Hobby nadšencov, ktorí sa postavia na lyže raz za rok a uznávajú pokojnú jazdu na Kamaráti ťa lákajú na outdoor výpravu, ale ty si naposledy spal v spacom vaku počas letného tábora? Nezúfaj a prečítaj si naše Chôdza je pre človeka najprirodzenejším pohybom, ktorý býva často podceňovaný. V súčasnom uponáhľanom svete je jednoduchšie využiť
Ako si vybrať lyžiarsku bundu, aby hriala a nepremokla
Ako si vybrať spací vak
Výhody chôdze – alebo čím viac, tým lepšie
Zdroj fotografií: HUSKY, Flaticon