Ako si vybrať karimatku do stanu aj na viacdňový trek pod širákom
Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred
Čo by to bolo za lyžovačku bez horúceho vareného vínka, alebo výlet bez uchlipnutia kávy. Aby ste kvôli každému občerstveniu nemuseli hľadať stánok, vyrazte s kvalitnou termoskou. V niektorých si totiž uvaríte aj jedlo. Prečítajte si náš prehľad, v ktorom sa dozviete, na čo si dať pozor pri ich výbere a prečo je veľká fľaša lepšia než malá.
Konštrukciu bežných termosiek si predstavte ako nádobu z nehrdzavejúcej ocele vo vnútri druhej - väčšej nádoby, ktorých steny sa vzájomne nedotýkajú. Z priestoru medzi nádobami výrobcovia odsajú vzduch, čím vzniká vákuum. To preto, že vzduchoprázdno zabráni prenosu tepla z jednej steny na druhú. A medzi nádobami stačí 1 mm a teplo zostáva vo vnútri termosky. Výrobcovia tiež zlepšujú účinnosť povrchov vo vnútri fľaše leštením, čím ešte viac minimalizujú prenos tepla žiarením.
Rovnako, ako dokáže termofľaša udržať teplo z horúceho obsahu vo vnútri, dokáže to aj obrátene. Aj v tej najväčšej horúčave si vďaka tomu celý deň vychutnáte studený nápoj.
A ako dlho dokážu termosky udržať teplotu? Záleží na kvalite spracovania, na robustnosti fľaše a na jej objeme. U bežnej fľaše do dvacky očakávajte, že nápoj udrží horúci, prípadne studený 8 až 12 hodín. Z kvalitnej termosky dostanete aj po 24 hodinách horúci nápoj s teplotou okolo 55 až 60 °C. Špičkové termosky sa môžu pochváliť až 40 hodinami, počas ktorých udržujú teplotu nápoja. Napríklad ľadová drvina sa v termoske Stanley vďaka patentovanej izolácii QuadVac™ rozpustí až po piatich dňoch.
Ak vás na vašich potulkách tlačí čas a nemáte si kde uvariť, vaša termoska kľudne uvarí jedlo za vás. Suroviny teplotne spracuje počas prvých pár hodín, potom udrží teplotu 70 – 90 °C. Takže aj keď šliapete do kopca, varíte si vo svojom batohu.
A má to viacero výhod. Okrem toho, že šetríte čas, ktorý by ste strávili čakaním, kým sa jedlo uvarí, šetríte aj palivo vo variči. V horúcom a suchom lete, alebo v chránených parkoch tak tiež môžete minimalizovať riziko požiaru.
Termoska sa tiež hodí, keď potrebujete pripraviť jedlo pre viac ľudí a máte k dispozícii iba jeden ešus. Prílohu, či už ide o cestoviny, ryžu alebo zemiaky, necháte variť v termoske, kým v ešuse pripravíte zvyšok jedla – napríklad omáčku.
ako napríklad zemiak, mrkvu, mäso/salámu, bujón a pod. Ingrediencie nakrájajte na čo najmenšie kúsky a vložte do termosky.
Termosku zalejte vodou do dvoch tretín tak, aby boli všetky potraviny ponorené.
Tým jedlo a bujón dostatočne premiešate a potraviny aj vnútrajšok termosky poriadne natemperujete..
a pridajte sem posledný diel vody na zaplnenie termosky. Opäť ju priveďte do varu.
Približne po 1,5 až 2 hodinách bude jedlo hotové. Pokojne ho tam ale nechajte dlhšie. Svoju teplotu si udrží aj 6 hodín. (Podľa typu konkrétnej termosky.).
V prvom rade termosku vyberajte podľa toho, čo v nej plánujete uchovávať. Či iba nápoje, alebo v nej núdzovo budete pripravovať aj jedlo. V tomto prípade vám totiž lepšie poslúži termosky s väčším objemom a s širokým hrdlom.
Malé termohrnčeky využijete na čaj a kávu na kratších výletoch vo dvojici, hodí sa ale aj do práce či do školy. Veľké litrové termosky zase využijete na výletoch vo väčšej skupine alebo na celodennej túre.
Podstatné na veľkosti fľaše je, že významne ovplyvňuje dĺžku času, počas ktorého si tekutina uchová svoju teplotu. Plná litrová termoska udrží teplotu oveľa dlhšie než pollitrová. To je dané jednoduchou fyzikou – každá z nich má totiž iný pomer plochy nádoby k objemu tekutiny vo vnútri.
Preto je rozdiel veľkosti a váhy termosiek s objemom 0,7 a 1 liter zanedbateľný, ale väčšia termoska bude mať vždy lepšie vlastnosti.
Termofľaše sa odlišujú aj typom uzáveru. Väčšina našťastie funguje tak, že nemusíte odstrániť celé skrutkovacie viečko, aby ste sa napili. Vďaka tomu naakumulované teplo zbytočne neuniká.
Uzávery sú buď:
Stláčací uzáver zároveň plní funkciu tlačidla na vyrovnávanie tlaku vo vnútri a mimo fľašu kvôli ľahšiemu otváraniu. Takúto fľašu potom jednoducho otvoríte jednou rukou aj pri chôdzi.
Zložitejšie mechanizmy sú vždy náchylnejšie na opotrebovanie, takže sa môže stať, že vám po čase začne viečko pretekať. Na skrutkovacom uzávere sa v podstate nemá čo pokaziť, ale zaplatíte za to menej pohodlným používaním.
Rovnako ako každý riad treba termosku pravidelne umývať. Väčšinu termosiek nie je možné umývať v umývačke. Preto je lepšie, keď si zavediete akýsi rituál – a po každom použití všetko pekne umyjete ručne.
Ak ani po dôkladnom umytí nechutí váš nápoj tak, ako má, zamerajte sa na usadené nečistoty v uzávere. Tu sa veľmi často ukrýva pachuť, ktorá vám znepríjemňuje konzumáciu obľúbeného nápoja.
Najjednoduchšie vyčistíte uzáver termosky odmočením viečka v roztoku saponátu a horúcej vody. Chuť neutralizuje aj roztok z kávovej usadeniny. Potom ale viečko dôkladne opláchnite, aby v ňom zase nezostala chuť kávy :).
Káva ani roztok saponátu nepomohli a vy si stále lámete hlavu, ako odstrániť pachuť z termosky alebo dokonca pleseň?
Nepoužívajte ocot!
Do úvahy prichádzajú aj staré známe metódy, ako je ocot alebo jedlá sóda. Na termosku ale nikdy NEPOUŽÍVAJTE OCOT. Mohol by totiž narušiť povrch nehrdzavejúcej ocele. Namiesto octu radšej použite jedlú sódu v kombinácii s horúcou vodou.
K hodovaniu nad kávou a čajom sa hodí plechový hrnček. Ak si zvolíte hrnček s karabínkou, nemusí vám ani zaberať miesto v batohu.
Pre poriadnych pôžitkárov je vhodný aj termokorbeľ na vychladenie piva. Kvôli jeho rozmerom to nie je najpraktickejšia výbava do batohu, ale pre milovníkov cestovania v karavane je to príjemná vecička, rovnako ako chladiaci box na potraviny.
Možno si vravíte, že je termoska ideálnym spoločníkom len na cesty. Ale zjednoduší vám prípravu nápojov aj v práci či doma. Obzvlášť ak patríte k milovníkom sypaných čajov. S termofľašou totiž ušetríte čas aj energiu spotrebovanú neustálym ohrievaním vody pri opakovanom zalievaní čaju. Vďaka nej vodu ohrejete iba raz a pri druhom a treťom zalievaní použijete horúcu vodu priamo z termosky.
Preto si pamätajte, že keď máte doma dobrú termosku, je škoda mať ju zastrčenú niekde na poličke :).
Na našom blogu sa tiež dozviete
Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred
Treking a ďalšie spôsoby turistiky sú krásna, slobodná a jednoduchá aktivita, ktorá vytrénuje telo a vyčistí myseľ. Teda iba v
Kamaráti ťa lákajú na outdoor výpravu, ale ty si naposledy spal v spacom vaku počas letného tábora? Nezúfaj a prečítaj si naše