Kamaráti ťa lákajú na outdoor výpravu, ale ty si naposledy spal v spacom vaku počas letného tábora? Nezúfaj a prečítaj si naše tipy a rady. Nie je to žiadna veda.
Spací vak predstavuje niečo ako malý kúsok súkromia a komfortu, ktorý môžeš mať všade so sebou. Nákup spacieho vaku by preto mal byť naozaj dobre premyslený. Pri výber si polož pár rozhodujúcich otázok:
Že toto všetko už máš rozmyslené? Výborne! Môžeme si teda predstaviť kľúčové parametre.
Všetky spacie vaky rozdeľujeme podľa pár základných kritérií. Rozhodujúce je ročné obdobie, v ktorom chceme spací vak používať, a akým izolačným materiálom je naplnený. To nám prezradí základné vlastnosti spacieho vaku. Dôležitý je aj tvar spacieho vaku, ktorý odráža výhrevnosť. V neposlednom rade rozhoduje teplotný komfort, ktorý priamo súvisí s váhou a veľkosťou.
Podľa podmienok, v ktorých trávime noc, obvykle rozdeľujeme spacie vaky do troch kategórií. Na letné, trojsezónne a zimné.
V prípade letných spacích vakov nastáva najväčší kompromis medzi váhou a tepelným komfortom. Ich hlavnou výhodou je, že sú malé a ľahké, často predstavujú aj najnižšie výdaje za nákup. Ideálne na festival, na vodu alebo detský tábor. Skrátka na nenáročné akcie do teplých letných nocí, keď teplomer neklesne pod 10 stupňov.
Univerzálne a hojne využívané. Ak hľadáš rozumný pomer medzi výkonom a cenou, tak toto je presne ono. Trojsezónne spacie vaky využiješ od jari do jesene aj pri teplotách okolo nuly a sú vhodné aj do nepriaznivých podmienok.
Bezkonkurenčne najteplejšie, technologicky najprepracovanejšie, ale aj najdrahšie. Chýbať nesmie ramenný zatepľovací golier či vyššia odolnosť proti vlhku. Tepelný komfort odráža aj jeho väčšia veľkosť a váha oproti trojsezónnym spacím vakom. Vďaka použitému naplneniu ale zostáva v príjemnej miere. Táto kategória nie je na bežné používanie, ale ak sa chystáš prespávať v extrémnych mrazivých podmienkach, alebo plánuješ expedíciu, neváhaj.
Tvar spacieho vaku môže pôsobiť skôr ako estetická než funkčná vlastnosť. Opak je ale pravdou. Tvar spacieho vaku – a tým aj veľkosť vnútorného priestoru – na jednu stranu určuje pohodlie, ale tiež to, aký veľký priestor musíte vlastným telom vyhriať.
Existujú dva základné tvary/strihy spacích vakov a každý je vhodný na úplne iné aktivity – dekové a múmia, alebo ich rozšíriteľné podkategórie.
Tento typ spacieho vaku je ideálny pre všetkých, čo sa v noci vrtia, prevaľujú a potrebujú pri spaní priestor. Okrem toho ho môžeš, ak chceš, úplne rozopnúť a používať ako bežnú prikrývku. Super na chatu alebo na dovolenku do kempu.
Najpoužívanejší typ spacieho vaku kopíruje tvar ľudského tela. Pretože je v tomto prípade použité menšie množstvo materiálu, je oproti dekovému ľahší aj lepšie skladovateľný. Spací vak múmia okrem toho veľmi dobre drží teplo, pretože v ňom nezostáva žiadny voľný priestor navyše.
Možnosť rozšíriť alebo naopak zmenšiť vnútorný priestor spacieho vaku na základe podmienok je výhodou, za ktorú zaplatíte väčšími rozmermi aj váhou. Rozšíriteľná býva jednak šírka, ale aj dĺžka. Táto vlastnosť spacích vakov môže byť použitá pri všetkých už spomínaných tvaroch.
Páry ocenia možnosť poskytovanú niektorými typmi – spojiť dva kusy dohromady. Byť k sebe bližšie aj v noci v stane má svoje romantické dôvody, ale z teplotného hľadiska to zase až taká výhra nie je. Zahrievate sa navzájom a ľudské teplo pôsobí ako príjemný zdroj, spoločne však musíte vyhrať oveľa väčší priestor okolo, bez ohľadu na únik tepla medzi vašimi hlavami. Ak sa aj napriek tomu chcete v noci túliť k sebe, nezabudnite na pár dôležitých vecí:
Veľmi jednoducho povedané, to, čo vás v spacom vaku udržuje v teple, nie je spací vak ako taký, ale teplý vzduch, ktorý okolo seba ohrejete vlastným telom. Funkciou spacieho vaku je potom udržať teplý vzduch vo vnútri a studený vonku. Preto sa používajú izolačné materiály prírodné (perie) a syntetické (mikrovlákno a duté vlákno).
Skôr než začneme s rozdelením, treba si vysvetliť ešte jeden dôležitý pojem, a to je „loft“. Loft, teda „nadýchateľnosť”, je schopnosť materiálu zaplniť určitý objem.
Syntetická vlákna sú bezkonkurenčne najpoužívanejšou náplňou spacích vakov. Sú:
Podľa špecifických vlastností ich delíme na:
Majú vysoké termoizolačné vlastnosti a zaberajú málo miesta. Najčastejšie ich nájdeš v malých spacích vakoch, kde sa kladie veľký dôraz na pomer váhy a veľkosti balenia.
Tu rozlišujeme ešte počet kanálikov, ktorá vlákna majú. S vyšším počtom kanálikov sa zvyšuje výhrevnosť a nadýchateľnosť vlákien.
Tento prírodný materiál je nádherne ľahučký, skladný, krásne hreje a pri správnej starostlivosti najdlhšie vydrží. Má veľkú schopnosť absorbovať vlhkosť, čo je výhoda aj nevýhoda zároveň.
Absorpcia vnútornej vlhkosti pomáha udržať príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri a tým aj lepšie tepelné vlastnosti v suchom či mrazivom prostredí. Naopak vo vlhkom prostredí absorbuje perie vonkajšiu vlhkosť a tým výrazne znižuje izolačné vlastnosti.
Aby ste sa vyhli komplikáciám, priečítajte si náš článok o tom, ako sa starať o spací vak.
Ak perový spací vak zvlhne, takmer stratí svoje izolačné vlastnosti, kým znova úplne nevyschne! Okrem toho schnutie trvá o niečo dlhšie, než u iných materiálov.
Základným predpokladom príjemne strávenej noci vonku je teplotný limit spacieho vaku. Vďaka pokročilým technológiám si môžeš vybrať spací vak do letných horúčav aj snehových závejov.
Tento parameter je ale veľmi subjektívny, pretože každý z nás má svoju potrebu teplotného limitu, preto vždy ber ohľad na svoju aktuálnu kondíciu a zdravie.
Tip: Ako prvú vrstvu odporúčame termoprádlo z merino vlny, ktoré ešte viac zvýši komfort pri spánku.
Kvôli jednoduchšej orientácii v teplotnom určení spacích vakov bola zavedená európska norma. Na každom spacom vaku by podľa nej mali byť uvedené 3 hodnoty charakterizujúce hraničné teploty použitia:
Táto teplota je ako vztýčený ukazovák. Hovorí ti, pozor, tu je hranica prežitia a tu ti už v lepšom prípade hrozí prechladnutie. V tomto prípade sa už nedá hovotiť o komfortnom spaní, takže podľa tejto teploty spací vak určite nevyberaj.
Tento údaj je pri výbere spacieho vaku to pravé. Pri tejto teplote sa pri ideálnych podmienkach pohodlne vyspíš a nebudeš v spacom vaku pociťovať chlad.
Tu zase máme opačný extrém. Ak sa teplota priblíži k tejto hranici, bude ti pravdepodobne v spacom vaku veľmi teplo. V našich podmienkach nie je problém si ho rozopnúť. Ale sú miesta, ako dažďové pralesy, kde si spací vak radšej necháš zapnutý až k hlave.
Zapamätajte si ale, že bez podobne kvalitnej karimatky sú akékoľvek super izolačné vlastnosti spacieho vaku k ničomu. Perie a vlákna pod telom priľahnete a akákoľvek tepelná bariéra sa stráca!
Podstatným parametrom výberu je tiež správna veľkosť. Spací vak nesmie byť príliš tesný, ani príliš voľný a mal by ti umožňovať trochu voľného pohybu. Rovnako ako pri tvare aj tu platí, že záleží na veľkosti voľného vnútorného priestoru, ktorý treba vlastným telom vyhriať. Nemalo by ho byť zbytočne veľa, ale ani málo.
Odporúčaná dĺžka spacieho vaku je zhruba o 20 centimetrov viac, ako je tvoja výška. Je nutné brať do úvahy aj šírku postavy. Preto sa najprv u nás zastav a spací vak si vyskúšaš.
Rozdelenie spacích vakov na pánske, dámske a unisex nie je iba otázkou dizajnu. Dámske spacie vaky sú oproti klasickým unisexovým kratšie. Väčšinou sa vyrábajú pre postavy do 175 cm.
Svoju úlohu tu okrem samotného strihu zohráva aj teplotný komfort. Ženy majú vďaka rozdielnemu metabolizmu inú výhrevnosť, preto môžu byť ich spacie vaky trochu teplejšie, často aj s väčším množstvom použitej izolačnej náplne pri nohách.
Deti rýchlo rastú a treba na to myslieť aj pri výbere spacieho vaku. Rozhodne to ale neznamená kúpiť ho o pol metra väčší, aby dlhšie vydržal. Ak bude v oblasti nôh v detskom spacom vaku príliš veľký priestor, nevyhreje ich telo spací vak dostatočne a výrazne sa tak zníži teplotný komfort.
Ale ako teda vybrať správny spací vak pre dieťa? Rozhodne sa vyplatí poobzerať sa po takzvanom rastúcom spacom vaku.
Rastúci spací vak je možné pomocou zipsu skrátiť alebo naopak predĺžiť. Čas užívania sa tak predĺži a ty tak drobcovi zlepšíš teplotný komfort.
Teraz už vieš, podľa akých kritérií spací vak vybrať. To najdôležitejšie ale je, čo s ním túžiš podnikať a aké podmienky ťa pri nocovaní vonku čakajú. Pri akej aktivite si so sebou spací vak zabalíš najčastejšie?
Spací vak využívaš najviac v lete na chalupe alebo keď cestuješ autom na dovolenku do kempu? Nerieš, koľko bude vážiť. Pokojne využi naše tradičné, veľmi priestorné a príjemne pohodlné DEKOVÉ spacie vaky s rozmanitou využiteľnosťou.
Túlaš sa rád prírodou a občas tam aj prespíš? Chceš, aby ti spací vak v batohu nezabral príliš veľa miesta a nechceš do neho veľa investovať? Siahni po sérii OUTDOOR, ktorá zahrňuje univerzálne spacie vaky so širokým spektrom využitia.
Ako cestovateľ s batôžkom potrebuješ v odľahlých kútoch sveta čo najmenší spací vak s čo najlepšími vlastnosťami. Je to investícia, ktorú na cestách ako keď nájdeš. Vyskúšaj napríklad naše PEROVÉ spacie vaky so skvelými tepelno-izolačnými vlastnosťami, nízkou hmotnosťou, objemom a dlhou životnosťou.
Každý cyklista aj motorkár vyhľadáva asi skôr teplejšie letné počasie. Spací vak si kúp letný a ideálne čo najmenší. Ten nájdeš v sekcii ULTRALIGHT, kde máš na výber z extrémne ľahkých spacích vakov, ktoré sú vhodné do miernejších podmienok a teplejšieho obdobia.
Ak sa chystáš na vysokohorskú expedíciu a nocovanie v extrémnych klimatických podmienkach, môže na tvojom spacom vaku závisieť aj život. Vyberaj z kategórie PREMIUM, kde nájdeš luxusné spacie vaky z najkvalitnejších moderných materiálov s excelentnými tepelno-izolačnými vlastnosťami, splňujúcimi náročné požiadavky na spacie vaky do extrémov.
A týmto je základné zhrnutie kritérií pri výbere spacieho vaku za nami. Zlatá stredná cesta v tomto prípade neexistuje a kvôli perfektnému komfortu v každej situácii počas celého roka sa vyplatí mať v zálohe viac spacích vakov s rôznymi vlastnosťami. Znova pripomíname, že ani ten najlepší spací vak bez dobrej karimatky nezahreje, preto nepodceňuj ani jej výber.
Snáď sme ti pomohli sa trochu zorientovať a ak máš akékoľvek ďalšie otázky, neváhaj sa na nás obrátiť.