Prečo je čelovka dôležitou súčasťou výbavy | HUSKY | e-shop výrobcu

Prečo je čelovka dôležitou súčasťou výbavy

Prečo je čelovka dôležitou súčasťou výbavy

"Teraz by som si potreboval posvietiť, ale nemám so sebou baterku. Posvietiš mi? Rád by som, ale mám plné ruky..." S týmito aj ďalšími prekážkami sa pri výletoch, nocovaní či obyčajnej prechádzke za tmy stretol už asi každý z nás. Vyriešiť tieto problémy by ti v mnohých ohľadoch mohlo pomôcť použitie čelovky. V nasledujúcich riadkoch si preto osvetlíme, prečo by čelovka mala byť súčasťou tvojej výbavy, spoločníkom na tvojich nočných dobrodružstvách a na čo sa pri jej výbere zamerať.

Čelovka alebo baterka

Prvá vec, ktorú si človek musí ujasniť je, či čelovku vôbec využije, alebo si vystačí s ručnou baterkou.

  • V súčasnosti sú čelovky veľmi obľúbené, pretože mnohí z nás objavili ich všestranné využitie. Sú vhodné napríklad na trailový beh, vysokohorskú turistiku aj ďalšie aktivity, pri ktorých by baterka v ruke alebo iba posvietenie si mobilom naozaj neobstálo. 

7 (1)(1)

Posvieť si na to! Použitie čelovky ti uvoľní ruky a zjednoduší hromadu outdoor aktivít za tmy aj zlej viditeľnosti

Baterka v ruke by ti poslúžila iba v prípade, že by bolo treba prehľadať vzdialené okolie. Vo väčšine prípadov si ale potrebuješ vidieť pod nohy a ruky a na to je čelovka viac ako vhodná.

Výhodou sú určite aj nižšie náklady na nákup, a ak máš dve, môžeš jednu požičať ako záložné svetlo aj kolegovi.

Niekoľko výhod čeloviek oproti klasickým baterkám a ručným svietidlám

  • Pri práci alebo chôdzi má človek obidve ruky voľné
  • S čelovkou sa po tme lepšie napr. stavia stan, varí atď.
  • V teréne alebo pri jazde bicykli je výhodou, že čelovka vždy svieti v smere pohľadu
  • Pri pohybe napr. na lyžiach, keď máte v rukách palice, je to najvýhodnejšia alternatíva
  • Nízka hmotnosť a náklady na zakúpenie
  • Skladovanie
  • Jednoduché ovládanie
  • Výmenné alebo dobíjacie akumulátory
  • Možnosť požičať ju kolegovi

Na čo vlastne brať ohľad pred/pri výbere čelovky

  1. Čo od čelovky očakávate

    Nízka hmotnosť, ďaleký dosvit, vysoká svietivosť, to všetko je na úkor niečoho. Preto dobre zváž, ktorý z parametrov čelovky je pre teba a tvoju aktivitu najpodstatnejší.

  2. Na akú aktivitu čelovku hľadáš

    Na prácu do dielne, na turistiku alebo na trailový beh? Úplne odlišné využitie čelovky ti dáva možnosť vybrať si čelovku podľa parametrov, ako sú napríklad svietivosť, výdrž a hmotnosť, ktoré budú na tvoju aktivitu najvhodnejšie. 

  3. V akých podmienkach budete čelovku najčastejšie používať

    Budeš chcieť čelovku využívať doma, počas pobytu v prírode alebo na cannioningu (zlaňovanie skál a vodopádov)? pri výbere nezabudni zvážiť podmienky, v akých budeš čelovku najčastejšie používať, aby si si mohol ujasniť, či bude potrebná vyššia svietivosť, dlhšia výdrž alebo aj ochrana proti vlhkosti.

  4. Koľko chceš do čelovky investovať

    Čelovky dnes zoženieš od pár euro až po tisíce. Rozhodne stojí za to si urobiť jasno v tom, koľko chceš do čelovky investovať. To ba malo čiastočne súvisieť aj s tým, na čo ju budeš používať, pretože na použitie doma ti bude profesionálna horolezecká čelovka na nič a rovnako tak. čelovka z tržnice pri výstupe na Mont Blanc.

  5. Ako často budeš čelovku využívať?

    Raz za rok na pár minút, alebo niekoľkokrát do mesiaca a na dlhšiu dobu? Vďaka ujasneniu si týchto neznámych určite zváž výdrž čelovky, ako aj možný zdroj jej napájania. Teda či vydržia batérie alebo si budeš musieť kúpiť čelovku s dobíjaním.

DSC07501-124

Veľké množstvo čeloviek na trhu ponúkne každému to, čo potrebuje

Možnosť uchytenia čelovky

Gumové popruhy okolo hlavy

  • Asi najčastejším spôsobom, ako si čelovku na hlavu uchytiť, sú gumové popruhy okolo hlavy. V prípade ťažších modelov sú čelovky vybavené ďalším popruhom cez hlavu kvôli lepšej fixácii. Tieto popruhy sú vhodné aj do mnohých typov heliem, ktoré majú systém na fixáciu týchto gumových pásov a ty sa tak o čelovku počas vášho dobrodružstva nemusíš báť.

Magnet na uchytenie

Niektoré typy čeloviek majú magnet na uchytenie, čo dáva nový priestor a možnosti na uchytenie.

Ak ideš napríklad na bicykli, môžeš využiť čelovku klasicky s popruhmi na hlave, alebo sa musíš spoliehať na špecializované príslušenstvo, ktoré niektoré značky začínajú zavádzať.

Rozdelenie čeloviek

 Vo svojej podstate nám najlepšie poslúži rozdelenie čeloviek podľa základných parametrov, ktorými sú:

Svetelný tok

Tento parameter udáva svetelný výkon čelovky a hovorí ti, ako silno bude tvoja čelovka svietiť, udávanou jednotkou je lumen (lm). Zjednodušene povedané v prípade čeloviek platí, že čím vyššia je uvedená hodnota svetelného toku, tým viac svetla čelovka poskytne. Ďalej väčšinou platí, že čím vyšší svetelný tok čelovka poskytuje, tým kratšia je jej výdrž. Tento parameter je občas chybne označovaný za svietivosť, na to si treba dať pozor.

  • Do 100 lm: svetelný tok dostačujúci na domáce použitie alebo keď potrebujete byť za tmy vidieť, napr. keď v dome náhle vypadne prúd, na cestu do pivnice, pri oprave auta alebo na cestu okolo domu pri prechádzke so štvornohým miláčikom.
  • 100  – 500 lm: rozmedzie vhodné na outdoorové využitie ako je camping, nočný trailový beh, cyklistika a plno ďalších.
  • 500 lm a viac: svetelný tok vhodný do mimoriadne náročných podmienok a na extrémne športy, napr. pre záchranárov, horskú službu, pri pohybe v jaskyniach, zjazd na lyžiach.

Dosvit

Ďalším z dôležitých parametrov je dosvit, ktorý vyjadruje, ako ďaleko si s čelovkou dokážeme posvietiť. Jednotkou dosvitu sú metre. Všeobecne platí, že čím vyššia je hodnota svetelného toku, tým vyšší je aj samotný dosvit, ale toto je na úkor výdrže čelovky. Vždy sa teda pokús nájsť určitý a vyvážený kompromis.

DSC07512-129

Rozmysli si, ako často a na aké aktivity budeš čelovku používať. A úmerne tomu potom zváž nevyhnutné parametre ako je dosvit, výdrž, odolnosť alebo hmotnosť. 

Výdrž

  • Alebo doba svietenia je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré sa treba zamerať, pretože pre väčšinu outdoorových aktivít je výdrž svietenia úplne zásadná, napr. beh, cyklistika, horolezectvo atď.

Táto hodnota býva občas dosť mätúca a je dobré sa zamerať na dodatočné informácie o výdrži, pretože niektorí výrobcovia udávajú dobu svietenia pri minimálnom výkone. Niektorí zase uvádzajú výdrž čelovky pri maximálnom výkone, alebo po dobu, než dôjde k poklesu svetelného toku pod určitú hranicu.

Platí ale, že čím vyššia výdrž, tým je obvykle čelovka drahšia, keď poskytuje menší svetelný tok, laicky povedané, poskytuje menej svetla.

 Svietivosť

S týmto údajom sa zvyčajne nestretneš, pretože sa v prípade čeloviek obvykle neuvádza. Jednoducho povedané ide o údaj priestorovej hustoty svetla vo svetelnom tuneli, keď s v sebe zahrňuje svetelný tok aj dosvit. Jednotkou tejto hodnoty je kandela.

Odolnosť

Čelovka by mala byť tvojím spoľahlivým partnerom a v nutných situáciách by ťa mala podržať, a preto by ťa mala zaujímať jej odolnosť proti vode a prenikaniu prachových častíc.

Táto odolnosť sa označuje skratkou IP (Ingress Protection – tzn. stupňom krytia). Pri výbere rozhodne hľadaj IPx4 (odolné proti striekajúcej vode) a vyššom, vzhľadom na náročnejšie podmienky počas tvojich dobrodružstiev.

Hmotnosť

Aj toto je jeden z nezanedbateľných parametrov.

  • Ak máš čelovku len na krátku cestu do pivnice, či z nočnej zábavy, pár desiatok gramov navvyše ťa rozhodne nerozhodí. 
  • Ak sa vydávaš na náročný niekoľkodňový vysokohorský trek, potom môžu byť práve tieto gramy navyše jazýčkom na váhach, či bude trek úspešný, alebo nie.

 

Napájanie

Svietivosť a najmä výdrž závisia od typu napájania. Najčastejšími zdrojmi sú:

  • AA batérie (tužkové)
  • AAA batérie (mikrotužkové)
  • Integrovaný dobíjací akumulátor

  • Tužkové a mikrotužkové batérie patria medzi najpoužívanejší typ napájania čeloviek. Zakomponované môžu byť dvomi spôsobmi. Buď môžu byť zakomponované v čelovke, alebo sú uložené na opačnej strane, teda na hlavovej páske.

Skvelé je, že batérie si môžeš nakúpiť do zásoby a odpadne ti starostlivosť s nabíjaním akumulátora. Ak ich máš uložené v batohu a nepoužívaš ich, nestrácajú samy od seba nič zo svojej kapacity.

  • veľmi dobrá dostupnosť,
  • nízka obstarávacia cena
  • batérie si môžeš nakúpiť do zásoby
  • Majú nižší výkon a výdrž ako dobíjací akumulátor
  • Určené skôr na bežné využitie než na náročné a extrémne športy
  • Dobíjací integrovaný akumulátor je najvhodnejším riešením na náročné a extrémne outdoorové aktivity či športy. Nabíjanie dobíjacieho akumulátora môže prebiehať aj cez USB port, alebo klasicky zapojením do elektrickej siete. 

  • TIP: Rada na záver. Čelovka je určite skvelá investícia, pretože by mala tvoju výbavu dopĺňať ak keď sa vydávaš niekam len tzv. na otočku. Nikdy totiž nevieš, kedy ťa prekvapí zmena počasia a tma a nie je na škodu byť vždy pripravený.

 

Na našom blogu sa tiež dozvieš:

Chcem si prečítať článok

Ako si vybrať varič na viacdňovú turistiku

Bez poriadneho variča sa neobíde žiadny cestovateľ ani outdoorový nadšenec. Možno ale neviete, že rôzne typy varičov sa hodia na

Chcem si prečítať článok

Ako si vybrať karimatku do stanu aj na viacdňový trek pod širákom

Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred

Chcem si prečítať článok

Vyberte pohodlné a pevné trekové palice vhodné k lyžiam aj na túry

Turistické paličky vás podržia na túre v horách, pomôžu zdolať kopce s ťažkým batohom alebo podporia stabilitu prarodičov na

Zdroj fotografií:  HUSKY

 

Prečo nakupovať v HUSKY

Nákup priamo
od výrobcu
Doprava nad 100 €
ZADARMO
Výhodné
klubové ceny
6 kamenných
predajní
Na vašom súkromí nám záleží

HUSKY SK, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
otázku?
CHCETE POMÔCŤ S VÝBEROM
Ozveme sa Vám v najbližšej možnej dobe
v pracovné dni 8: 30-16: 30.
Odpovieme Vám v najbližšej možnej dobe v pracovné dni 8:00-16:00.

Prihlásenie
do HUSKY klubu