Cykloturistika: čo si zabaliť na bicykel
Nie každý výlet musí byť ďaleký a smerovať za hranice štátu. Čo tak nechať tento raz auto doma a vybrať si iný spôsob prepravy.
Konečne je tu jar a hlavne turistická sezónna. Rád by som vám predstavil jednu z mojich obľúbených túr vo Veľkej Fatre – konkrétne výstup na Tlstú a Ostrú. Táto mierne náročná trasa začína v Gaderskej doline pri dedinke Blatnica a počas výletu môžete navštíviť aj jaskyňu Mažarná.
Od rázcestia u pamätníka SNP pokračujte po asfaltovej ceste k ďalšiemu rázcestiu Vápenná dolina. Tam odbočíte doprava a mierne stúpate už lesnou cestou. Cestička sa neskôr kľukatí medzi skalnými stenami a rímsami.
Asi po hodine a pol dorazíte k jaskyni Mažarná so širokým vchodom do jej temnoty. Odporúčam vziať si čelovku. Nad jaskyňou sa nachádza krásna vyhliadka, kde je možné pokochať sa výhľadmi na južnú časť Malej Fatry, alebo tu rovno postaviť stan a prespať. Na vrchol Tlstá ďalej vedie kľukatá cesta lesom, ale aj zaistenými skalnými cestami.
Zo samotného vrcholu potom uvidíte ďalšie kopce – Ostrá, Lysec, ale aj Malú Fatru, či vrcholky Západných Tatier.
Po zelenej značke bez väčších klesaní a stúpaní pokračujete na Zadnú Ostrú a potom po žltej značke na rázcestie pod Ostrou. Tam začína záverečné stúpanie na vrchol. Na začiatku vás čaká strmé stúpanie zaistené reťazami, potom treba preliezť cez skalné okno a odtiaľ je to už len pár krokov na vrchol Ostrá.
Spiatočný zostup potom vedie do rázcestia pod Ostrou a tam doľava po žltej značke späť do Gaderskej doliny.
Samotná túra má približne 17 kilometrov, je to okruh, takže odporúčam vziať so sebou nejaké jedlo a dostatok pitnej vody.Ja som túru absolvoval na jar a na vrcholoch môže byť sneh a dosť veterno. Preto je dôležité aj kvalitné funkčné oblečenie.
Počas túry nájdete niekoľko krásnych miest na prenocovanie:
Ja som si so sebou zobral ultraľahký stan pre tri osoby Sawaj Triton 3, no vďaka svojej váhe je ideálny aj pre dvoch. Jeden môže zobrať kolíky a prúty a ďalší plášť a tropiko.
VÝHODA Č. 1 VÁHA: Okrem nízkej váhy je výhodou stanu Triton aj ľahké a rýchle postavenie. Za pár minút je postavený aj bez študovania návodu. Stačí zložiť tri prúty a jednoducho ich uchytiť o plášť. Potom pripevniť stan o zem pomocou odľahčených kolíkov.
Kto by chcel ešte nižšiu váhu, je možné zobrať len podlážku a tropiko a závesnú ložnicu nechať doma, prípadne zobrať spáľňu bez dlážky.
VÝHODA Č. 2 PRIESTOR: Najdôležitejší je dostatok miesta pre troch ľudí a tiež to, že rozložený stan vďaka svojmu tvaru nezaberie až tak veľa miesta. Ďalšou výhodou sú dve predsiene, kde je dostatok miesta pre tri batohy a topánky.
Potešili ma aj dva vstupy, ktoré môžete rozopnúť a užívať si výhľady. Vonkajší materiál je pokrytý vrstvou silikónu, ktorý zabraňuje presakovaniu vody a čiastočne zabezpečuje tepelnú izoláciu.
Ľahký stan Triton odporúčam cestovateľom, cyklistom, ktorým záleží na nízkej váhe, ale aj tým, ktorí cestujú autom a váhu neriešia. Stan je plnohodnotný, napriek nízkej váhe mu nič nechýba. Okrem toho má peknú zelenú farbu a na fotkách dobre vyzerá.
duralové tyčky
duralové tyčky
Na našem blogu sa tiež dozvieš:
Nie každý výlet musí byť ďaleký a smerovať za hranice štátu. Čo tak nechať tento raz auto doma a vybrať si iný spôsob prepravy. Mnoho ľudí má stanovanie spojené s letnou dovolenkou niekde pri vode alebo v horách. Stanovať samozrejme nemusíme len v lete. Čo by to bolo za lyžovačku bez horúceho vareného vínka, alebo výlet bez uchlipnutia kávy. Aby ste kvôli každému občerstveniu
Cykloturistika: čo si zabaliť na bicykel
Marek testuje: expedičný stan FIGHTER 3 - 4
Termosky a všetko, čo o nich ešte neviete
Viac fotografií: