Vyrazte naľahko aj na zimný trek plný panoramatických výhľadov do Álp. Ochranu pred chladom a nepriazňou počasia vám poskytnú núdzové nocoviská. Prespite pri vyhriatej peci a pokračujte v ceste ráno za úsvitu. Dnes si ukážeme, že hľadanie bezpečného miesta na prenocovanie v Alpách nie je vôbec zložité.
Pri hľadaní zimného nocoviska v horách narazíte na medzinárodný názov winterraum. Tento nemecký pojem u nás prekladáme ako "zimná miestnosť". Ide o samostatnú časť horskej chaty, ktorá je prístupná aj v zimnom období. Zvyšok chaty je pritom mimo prevádzku.
Se stejným označením narazíte v horách i na: Pod rovnakým označením nájdete v horách aj:
Či už winterraum vyzerá tak alebo onak a označuje čokokoľvek, môžete v ňom kedykoľvek prespať a nájdete tu útočisko pred nepriaznivým počasím.
Vo winterraume býva základné vybavenie, ako sú:
Občas tu nájdete aj zásoby ako:
Čo zjete, vypijete a použijete, za to aj zaplatíte. V každom horskom winterraume nájdete pokladničku, kam vhodíte príspevok podľa vlastnéh uváženia. Ak prenocujete, nezabudnite prihodiť niečo navyše. Zimné nocľahárne sú totiž postavené na férovosti každého návštevníka. Preto na túto tradíciu nezabudnite, aby sme si takéto miesta udržali čo najdlhšie.
Vyhlásené chaty a nocoviská na exponovaných cestách majitelia často zamykajú univerzálnym kľúčom. Ten získate zadarmo, keď zložíte vratnú kauciu. Stačí sa stať členom Alpervereinu a rešpektovať pravidlá.
Ak vyrážate v zime na trek, dobre si rozmyslite, či prespíte vonku alebo v chatkách. Voľne prístupné chaty sú v mnohých ohľadoch praktickejšie. Spanie "na divoko" potom prispôsobte:
Na spanie vonku odporúčame napríklad stan pre dvoch Felen 2 – 3 z kolekcie Extreme. Je vhodný na náročné horské expedície a vyniká nízkou hmotnosťou aj jednoduchým zostavením. Okrem expedícií ho využijete aj na bežné kempovanie.
Ak plánujete nocovať v chate, neťahajte so sebou polárny spací vak. Vystačíte si bežným zimným do -10 °C. Mimo zimnú sezónu si len pribaľte hygienickú vložku do spacieho vaku a využite miesten lôžkoviny. A ak si celú trasu starostlivo naplánujete, môžete vyraziť aj bez karimatky. Tým svoj batoh nádherne odľahčíte.
Ak nemáte prehľad o obsadenosti chát, pribaľte si radšej:
Môže sa totiž stať, že vami vyhliadnuté nocovisko už poskytuje úkryt inej výprave a vám nezostane žiadna prikrývka. A vďdaka vlasnej výbave prespíte aj na poslednom mieste na podlahe pri dverách.
Na pochody v zime si vyberte nafukovaciu karimatku. Tú totiž ľahko zbalíte do plecniaka a nenavlhne vám, keď začne snežiť alebo bude hmla.
To, že sa dá perfektne zabaliť ako aj jej nízka váha, si ale vyžiadajú svoju daň. Musíte ju chrániť pred prepichnutím. Ale ak si na to dáte pozor, poďakuje sa vám hlavne váš chrbát. Nafukovacia karimatka je totiť oproti tej bežnej:
Ako nocujú polárnici?
Na expedíciách v najnáročnejších podmienkach používajú polárnici sendvič z troch rôznych karimatiek. Na spodok dajú alumatku odrážajúcu teplo, doprostred nafukovaciu kvôli izolácii a hore penovú karimatku, aby ochránili prostrednú vrstvu.
Výber spacích vakov je veľmi široký a ako si vybrať ten správny, sme písali v samostatnom článku. Najdôležitejšie je ich delenie na syntetické a perové.
Na perovom spacáku najviac oceníte jeho:
Zaberie vám tak menej miesta v batohu a v noci lepšie zahreje ako syntetika. Pri správnej starostlivosti o perie vám spacák vydrží veľa rokov. Tieto benefity sú ale kompenzované vyššou cenou.
Výhodou syntetických spacích vakov je lepšia schopnosť odolávať vlhku. So spacákom z dutého vlákna sa vám nestane, že pri navlhnutí stratí svoje izolačné vlastnosti, ako to býva v prípade peria.
Spací vak vyberajte podľa toho, kam s ním chcete vyrážať a či je bežne súčasťou vášho vybavenia aj stan, hamaka alebo celta.
Prečítajte si návod, ako si vybrať spací vak, parameter za parementrom. >>
Tip na prežitie
Ak stojíte pred otázkou, či si vziať do extrémnych podmienok iba kvalitnú karimatku, alebo kvalitný spacík, voľte prvú možnosť. Skúsení horali vedia, že ani ten najlepší páperový spací vak vás na ľadovej zemi nezohreje. Perie si pod sebou stlačíte na pár milimetrov a potom už žiadnu ochranu neposkytne. A bez dobrej izolácie rýchlo prídete o drahocenné telesné teplo.
Zdroj fotografií: Unsplash