Zbaľte si batoh správne a uľavíte svojmu chrbtu
Vyrazte na trek alebo na krátku dovolenku so správne zbaleným batohom na chrbte. Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým si do batohu
Ak si obliekate na zimnú lyžovačku rovnaké termotričko ako na letný výlet na bicykli, možno nevyužívate potenciál funčného prádla naplno. V tomto článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi termoprádlom a funčným oblečením, na aké aktivity sa hodí a na čo si dať pri výbere pozor.
Funkčné oblečenie volíme nielen s ohľadom na vonkajšie podmienky, ale aj podľa aktivity.
Dlhé túry v náročnom teréne, cyklo výlety, ale aj zimné lyžovanie sa neobídu bez prepotených všetkých spodných vrstiev oblečenia. Mokrá bielizeň zabraňuje správnej cirkulácii vzduchu po pokožke a vlhká látka odoberá z tela teplo. Po čase nám preto začne byť v obyčajnom spotenom tričku zima.
A presne tomuto zabraňujú funkčné materiály. Sú navrhnuté tak, aby čo najrýchlejšie odviedli telesnú vlhkosť od pokožky do ďalších vrstiev oblečenia, alebo ju rovno odparili do okolného prostredia. A to bez toho, aby samotný funkčný materiál na koži navlhol. Vďaka tomu zostane telo v pohodlí a teple po celú dobu náročnej aktivity.
V obchodoch nájdeme obidve pomenovania takmer u rovnakých produktov. Aký je medzi nimi teda rozdiel? Skoro žiadny. Obidva pojmy popisujú tú istú vlastnosť iba z iného uhlu pohľadu. Slovo "funkčný" popisuje práve spomínanú schopnosť odviesť pot od tela. Pojem termoprádlo zase súvisí so schopnosťou udržať telo dlhšie v teple, a to práve vďaka odvodu nadbytočnej vlhkosti.
V skratke môžeme povedať, v prípade termoprádla sa často kladie väčší dôraz na jeho tepelné vlastnosti. Viac si vysvetlíme nižšie v časti Materiály funkčného oblečenia. pri výbere teda dbajte skôr na materiál a gramáž, ako na slovíčkárenie v názve.
Pliesť sa nám môžu aj pojmy "funkčné prádlo" a "funkčné oblečenie". "Prádlo" sa používa vždy na označenie spodnej vrstvy pod oblečením, ktorá má priamy kontakt s pokožkou. Ako funkčné oblečenie už môžeme označiť ďalšiu funkčnú vrstvu nad ňou.
Kvalitné funkčné prádlo:
Funkčné prádlo má okrem toho:
Aby odvod potu od pokožky prebiehal správne, treba umožniť vlhkosti preniknúť do ďalších vrstiev oblečenia a následne preč do ovzdušia. Ak si na tri vrstvy oblečenia navlečiete nepriedušnú bundu, nebude mať vlhkosť možnosť uniknúť a funkčné prádlo stratí zmysel. Koľko a akých vrstiev si obliecť si môžete prečítať v samostatnom článku Ako správne vrstviť oblečenie.
Prečítajte si, ako správne vrstviť oblečenie, aby vám už nikdy nebola zima. >>
"Kontrolujte ceduľku, ktorá uvádza, z čohoje prádlo vyrobené. Nekupujte ho iba podľa vzhľadu, ale podľa kvalitného materiálu. Malo by vždy byť z funkčného materiálu a nie celé z bavlny. Tá totiž vlhkosť vstrebáva do seba a pomerne dlho potom trvá, kým materiál uschne. Pri niekoľkodennom použití si tak koledujete o nepríjemné zdravotné komplikácie," radí cestovateľ Luboš Kováč.
Aký materiál vybrať? To závisí ako na ročnom období, tak aj na vašej aktivite. Materiály vyberajte aj s ohľadom na to, či po športovom výkone hodíte spotené tričko rovno do práčky, alebo plánujete jeho opakované použitie, napríklad pri niekoľkodňovom treku.
Syntetické materiály na báze ropy oceníte najmä pri veľmi potivých športoch a aktivitách. Ich celkovo minimálna nasiakovasť vám pomôže obzvlášť vtedy, keď potrebujete, aby bolo prádlo rýchlo suché.
Najčastejším funkčným materiálom sú polyesterové vlákna (PES). Polyester s vlhkosťou od pokožky odvádza aj teplo, takže je vhodnejší do teplejšieho počasia a príjemne chladí. Polyesterové vlákno býva často v kombinácii s iným materiálom s rozdielnou funkciou. Vlákna z polyesteru odvádzajú pot preč od pokožky, kým prímesi (napríklad elastan, merino) sa postarajú o pružnosť alebo väčšiu hrejivosť. Oblečenie z polyesteru využijete pri väčšine letných a halových športov. Druhým najčastejším syntetickým materiálom je polypropylén (PP). Ten je oproti polyesteru ľahší a pevnejší. Zároveň oceníte jeho vysokä odolnosť proti plesniam a baktériám. Nulová nasiakavosť polypropylénu zase napomáha veľmi rýchlemu sušeniu. Perte v práčke pri nižšej teplote (40 až 60 °C) ako polyester. Oblečenie z polypropylénu sa ľahko pokrčí, preto sa z neho vyrábajú napríklad ponožky či nátelníky, kde pokrčenie nevadí. Nejčastěji se vyskytuje ve formě nylonu a silonu. Je ze všech syntetických materiálů nejpevnější a proto je oblečení z něj odolné proti roztrhnutí i častému praní. Využívá se tak pro zpevnění namáhaných míst. Navíc se nemačká a rychle schne. Polyamid zvyčajne nájdete v oblečení na beh, ale aj v plavkách a spodnom prádlePOLYESTER
POLYPROPYLÉN
POLYAMID
Najčastejšie sa vyskytuje vo forme nylónu a silónu. Je zo všetkých syntetických materiálov najpevnejší, a preto je oblečenie z nej odolné proti opotrebeniu aj častému praniu. Využíva sa preto na spevnenie namáhaných miest. Navyše sa nekrčí a rýchlo schne.
Vlna je veľmi hrejivý organický materiál a vlnené oblečenie je teda vhodné do chladného počasia.
Medzi používané prírodné materiály patrí vlna, merino vlna alebo aj bambus. Všetky spomínané materiály sú veľmi jemné a príjemné na nosenie. Zároveň sú zo svojej podstaty antibakteriálne, takže dlhodobo odolávajú zápachu. Vlna aj bambus sú udržateľné materiály a ich spracovanie je šetrné k životnému prostrediu.
Merino vlna vyniká svojou vysokou hrejivosťou, preto ju využijete na všetky zimné aktivity. Jej pozoruhodná tepelná izolácia aj vysoká nasiakavosť z nej robia ideálny materiál na termoprádlo vhodné na menej potivé športy, ako je turistika alebo lezenie. Nevýhodou vlny je napríklad jej chúlostivosť na mechanické poškodenie. To ale rieši prímes polyesteru. Taktiež je oveľa zložitejšie vlnu správne prať. Rozdelenie merino oblečenia podľa gramáže: (Hodnoty sú uvedené v g/m2 materiálu)MERINO VLNA
O všetkých výhodách aj nevýhodách merina sa dočítate v našom samostatnom článku. >>
Elastan pridáva materiálu potrebnú pružnosť. Vďaka tejto prímesi sa oblečenie z polyesteru dokonale prispôsobí tvaru vášho tela, čo je pri funkčnom prádle nevyhnutné. Zároveň u bavlnených tričiek zabraňuje vyťahaniu, pretože elastan veľmi dobre drží svoj pôvodný tvar. Zmesou syntetického polyesteru s prírodnými vláknami docielime oveľa lepšie mechanické vlastnosti aj odolnosť materiálu. Bavlnené tričko s prímesou PES oveľa lepšie drží tvar, nekrčí sa a rýchlo schne. Kombinácia s merinom potom výrazne predlžuje jeho životnosť. Lyocell je veľmi jemné prírodné vlákno z celulózy. Rovnako ako merino je nekrčivé, vzdušné a veľmi dobre nasiakavé. Na pokožke v horúcich dňoch zanecháva chladivý efekt. Oproti iným prírodným materiálom vyniká vysokou pevnosťou, takže výrazne zlepšuje odolnosť merino vlny. Táto kombinácia je navyše 100% biologicky rozložiteľná.PRÍMES ELASTANU
PRÍMES POLYESTERU
TENCEL (LYOCELL)
Správna voľba funkčného oblečenia môže byť kľúčová pre vaše pohodlie aj športový výkon. Nepodceňujte ani výber kvalitnej outdoorovej obuvi a ďalších kúskov oblečenia. v HUSKY vás na každú cestu vybavíme od hlavy až po päty.
Na našom blogu sa tiež dozviete:
Vyrazte na trek alebo na krátku dovolenku so správne zbaleným batohom na chrbte. Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým si do batohu V zime sme oslabenejší a rýchlejšie podliehame nachladeniu a únave. Aby ste vedeli, ako posilniť imunitu, kondíciu a čo je vhodné Pranie s poloprázdnym bubnom, bežnými pracími prostriedkami a s vyššou teplotou nie je ekologické, šetrné k prírode ani k pokožke.
Zbaľte si batoh správne a uľavíte svojmu chrbtu
Starajte sa o svoje telo v zime: športujte, dobre spite a posilňujte imunitu
Perte šetrne a ekologicky nielen športové oblečenie
Zdroj fotografií: HUSKY CZ