Ako si vybrať topánky
Treking a ďalšie spôsoby turistiky sú krásna, slobodná a jednoduchá aktivita, ktorá vytrénuje telo a vyčistí myseľ. Teda iba v
Všetky technické parametre, materiály a užitočné systémy batohov sme si predstavili v prvej časti seriálu Ako si vybrať batoh. V druhej časti poradíme, ako si vybrať batoh podľa toho, kam s ním vyrazíte a koľko toho chcete zabaliť. Odporučíme vám tiež konkrétne modely na túru, expedíciu alebo jazdu na bicykli.
Na akúkoľvek aktivitu vyberajte batoh hlavne podľa objemu. Najmenšie batohy pre deti a na cyklistiku začínajú na 6 litroch a najväčšie transportné batohy pojmú až 100 litrov nákladu. Ak nájdete na batohu označenie „+ X litrov“, tak obsahuje rozšíriteľný priestor pod horným poklopom.
Ak presne viete pre koho, do akých podmienok a na akú dlhú výpravu batoh hľadáte, máte vyhraté.
Ostatným pomôžeme pár otázkami, ktorými si výber upresnia:
Pri výbere menších mestských batohov do 30 litrov si všímajte, či tam je:
„Do práce si denne balím notebook, krabičku s obedom, diár aj make-up. Tiež dennú dávku granúl, maškŕt a vody pre moju psiu slečnu Stellu. A nesmie chýbať ani obľúbená hračka, samozrejme. Pred nástupom do MHD chcem potom len siahnuť do bočného vrecka pre náhubok. V druhom vrecku nosím väčšiu fľašu s vodou." Popisuje svoj denný chlieb brnianska office manažérka Kateřina Hrubá.
Na dizajnovejších mestských batohoch neočakávajte bedrové popruhy. Pri častejšom skladaní batohu by skôr prekážali. Ak ale často vyrážate do parku či nosíte batoh aj na jednodenné výlety, "bedrák" sa bude hodiť. Jeho dobré nastavenie zaručí, že sa vám batoh na chrbte ani nepohne.
Aj menšie batohy na každodenné nosenie by ale mali mať:
Cyklistické batohy nájdete s objemom od 6 do 30 litrov. Pri svižnejšej jazde do ceste siahnite po menšom modeli okolo 10 až 15 litrov. Na rodinné výlety a náročné celodenné cyklovýlety do terénu zvoľte skôr modely 15 litrov a väčšie.
Dajte si u nich pozor na:
Batoh si nezabudnite vyskúšať so záťažou, pevne pripnutý k telu a v polohe, v akej normálne sedíte na bicykli. Nemal by vás nikde tlačiť, rezať a mali by ste pohodlne otvoriť vrecká na bedrovom popruhu. Do nich si skúste dať energetickú tyčinku alebo čelovku. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu, keď sa budete pokúšať uložiť do nich svoju obľúbenú výbavu.
„Na inline korčule som si obstarala 10-litový cyklistický batoh HUSKY Powder. Zmestia sa mi tam okrem hydrovaku všetky drobnosti, rýchly snack a s trochou snahy aj športové barefootky. Takže počas jazdy mám na chrbte všetko, ale pritom na extra nič neťaží.", popisuje výhody cyklobatohu zapálená korčuliarka Markéta Steigerová.
Bežať len naľahko je možné na kratšie vzdialenosti. Niekedy postačí bežecká vesta, na dlhšie výbehy si hoďte na chrbát batoh. Jeho konštrukcia musí byť ľahká, jednoduchá a vyrobená z elastických materiálov, ktoré zaručia pohodlie pri behu namiesto odrenín v podpazuší.
Batoh na behanie by mal mať:
V obchode si tiež vyskúšajte, či sa všetky vrecká dajú pohodlne otvárať, aby ste sa pri behu zbytočne nespomaľovali. Nebojte sa prísť s vlastným hydrovakom alebo fľašami a vyskúšajte si, či vám drží náustok hadičky camelvaku v ramennom popruhu a či fľaše príliš nevykukujú a netlačia.
Lyžiarske, skialpové a horolezecké batohy sú tak trochu „špeciálne“. Balíte do nich vybavenie ako:
Preto ich výrobcovia šijú na mieru a vymýšľajú najrôznejšie vylepšenia, ako športovcom uľahčiť ich výpravy.
Lyžiarske a skialpové batohy majú napríklad:
Niektoré skialpové batohy ponúkajú tiež možnosť pretiahnuť lano bedrovým pásom, ktorým sa zaistíte, keď budete stúpať ako skupinka po zľadovatenej ploche.
Do horolezeckých batohov okrem toho zbalíte aj objemné lano alebo pripnete váčok s magnéziom a hromadu karabín.
Prečítajte si aj o tom, ako si vyberiete spoľahlivé paličky na túry aj na lyže. >>
Turistické batohy na túry v horách alebo výlety po meste odporúčame s objemom od 10 do 45 litrov. Pri výbere objemu záleží aj na tom, koľko jedla a pitia potrebujete mať so sebou a či očakávate horšie počasie a nutné prezliekanie sa.
Čiastočne sa tieto batohy prekrývajú s ponukou city batohov. Poďme si ukázať, v čom sú špecializované turistické batohy praktické v náročných podmienkach.
Najviac vás poteší, keď bude turistický batoh mať:
Zapamätajte si, že pre batoh na ferraty potrebujte iné parametre ako od palubnej batožiny. Pri horských aktivitách je vhodný užší strih, aby ste sa batohom nezachytili o skaly, v lietadle zase pár centimetrov do šírky nevadí.
Pri väčších objemoch batohov odporúčame vyberať medzi pánskymi a dámskymi modelmi. Odlišujú sa dĺžkou chrbta, šírkou popruhov aj konštrukciou bedrového pása. Nezabudnite si ale svojho favorita v obchode naložiť dostatočným závažím a vyskúšať si ho.
„Tieto batohy sa už bohužiaľ ušpinia. Hrubé blato a nečistoty z neho oklepte a utrite vlhkou handričkou. Ak je možné rozobrať chrbtový systém, pokojne ho hoďte do vani s vlažnou vodou a špeciálnym prostriedkom na funkčné materiály a jemne preperte. Nezabudnite batoh finálne vypláchať v čistej vode a keď uschne, opäť naimpregnovať,“ odporúča produktový špecialista HUSKY Jakub Lang.
Outdoorové batohy na dlhé túry a expedície majú objem od 45 do 100 litrov. Pri ich výbere by vás malo zaujímať najmä:
„Na cestovanie pravidelne používam ako príručnú batožinu 45-litrový expedičný batoh HUSKY Sloper. Zabalila som sa do neho dokonca aj na 17-dňovú cestu po Azorských ostrovoch a Portugalsku. Stačí byť vynaliezavý a zabaliť si len jedny topánky a nejaké to merino a spoľahnúť sa, že niektoré veci ako hygienu a jedlo si obstaráte až na mieste,“ vysvetľuje cestovateľka Markéta Steigerová.
Hmotnosť batohu je veľmi dôležitým parametrom. Okrem toho, že v ňom nesiete oblečenie a potrebnú výbavu, ťaháte aj tzv. mŕtvu váhu batohu. Že je hmotnosť batohu veľká, pocítite hlavne na viacdenných prechodoch hôr.
Preto zvážte na dlhšie treky s nocovaním v prírode nákup ultraľahkého batohu. Napríklad 60-litrový batoh HUSKY Ribon, ktorý váži len 2 000 gramov.
Pri výbere ultralightu vždy zohľadnite jeho:
Batoh totiž na viacdenných výpravách okúsi nejedno zachytenie o konár alebo kameň.
Najskôr batoh naplňte záťažou, ktorú bežne hodláte nosiť. Potom povoľte všetky popruhy vrátane nastaviteľného chrbta do základnej pozície.
Batoh si nasaďte, nastavte si bedrový popruh na boky a pritiahnite. Dotiahnite alebo povoľte ramenné popruhy, aby vás netlačili a batoh sa na chrbte nekýval. Hmotnosť batohu rozložíte medzi ramenné a bedrové popruhy. Pamätajte si, že väčšina hmotnosti by mala ležať na bedrovom popruhu.
Nastavte si balančné popruhy, ktoré slúžia na priblíženie alebo oddialenie ramenných popruhov. Ešte viac tak stabilizujete vrchnú časť batohu.
Ak ucítite, že na chrbte potrebujete viac vzduchu, povoľte zároveň balančné aj nosné popruhy. Tým si príjemne ochladíte chrbát v teplom počasí. Váš náklad ale nebude úplne stabilný.
Na záver si zapnite a pritiahnite hrudný popruh. Jeho umiestnenie by malo byť približne 5 – 8 centimetrov pod kľúčnou kosťou.
Ak si nie ste batohom stopercentne istí, prečítajte si našu 1. časť článku: Ako si vybrať batoh podľa materiálu a technológií. >>
Batoh kúpite podľa jeho veľkosti a použitia za cenu od sto korún až po desiatky tisíc. Aby ste si výber zjednodušili, zastropujte si už na začiatku čiastku, ktorú do neho chcete investovať. Pamätajte si ale, že ak od batohu očakávate dlhú životnosť, pohodlie a praktické vylepšenia, bude vás to niečo stáť. Napríklad expedičný 70-litrový batoh nemá cenu kupovať za 60 eur, ale kvalitný batoh do mesta už za to kúpite. A keď sa oň budete dobre starať, môže vám slúžiť desiatky rokov.
Na našom blogu sa tiež dozviete:
Treking a ďalšie spôsoby turistiky sú krásna, slobodná a jednoduchá aktivita, ktorá vytrénuje telo a vyčistí myseľ. Teda iba v
Na horách stretnete všetky druhy lyžiarov. Hobby nadšencov, ktorí sa postavia na lyže raz za rok a uznávajú pokojnú jazdu na
Chôdza je pre človeka najprirodzenejším pohybom, ktorý býva často podceňovaný. V súčasnom uponáhľanom svete je jednoduchšie využiť