Marcel testuje: stan Sawaj Camel 2
Najľahší stan s konštrukciou a váhou 1,6 kg sme otestovali na hrebeni Malej Fatry. Zamerali sme sa na konštrukčné riešenie,
Kupolu alebo Áčko? Pre šiestich alebo pre troch? Dural alebo sklolaminát? Ponuka stanov predstavuje v dnešnej dobe široké spektrum variantov. Ako si ale vybrať ten najvhodnejší model, aby ste ho potom čo najlepšie využili? S touto otázkou sa potýkal už nejeden začínajúci kempingový nadšenec. Pretože výber nie je vždy jednoduchý a jednoznačný, pokúsime sa ti poradiť s odpoveďami na niektoré otázky v nasledujúcom článku.
Jedným z prvotných aspektov, ktoré si musíš ujasniť, je to, či budeš vyrážať pod stan raz do roka alebo plánuješ väčšie množstvo stanových dobrodružstiev.
Potom je dobré si premyslieť, aký bude najčastejší cieľ tvojich ciest a či ich budeš prežívať singl alebo sa o ne s niekým podelíš. Od toho by sa mala odvíjať kvalita aj veľkosť stanu.
Podmienky, na aké stan vyberáš, sú ďalšou vecou, nad ktorou sa treba zamyslieť.
Vieš, že na dovolenku chceš jazdiť single, v dvojici s partnerom alebo nie je vylúčený ani občasný výlet celej tvojej partičky alebo rodiny? Pred nákupom určite nie je na škodu sa zamylieť aj nad touto otázkou.
Pred nákupom stanu je dobré si určiť budget na tvoju investíciu a rozmysieť si, či kúpim:
Ber na vedomie aj to, že na každú aktivitu sa nehodí rovnaký typ stanu.
Na cyklovýlete oceníš kompaktnosť a nižšiu váhu. Tieto vlastnosti nájdeš v kategórii Ultralight.
Na vysokohorské túry v náročných podmienkach budeš vyžadovať nižšiu váhu balenia stanu, kompaktnosť a kvalitu, ktorú poskytujú stany z kategórie Extreme.
Na rodinnej dovolenke bude pre teba plusom komfort a priestor na úkor vyššej hmotnosti. Mrkni sa do kategórie Rodinné.
Pred kúpou stanu je dobré popremýšľať, s kým sa budeš o toto prenosné obydlie najčastejšie deliť.
Odporúčame vyberať stan pre určený počet osôb + 1. Každý z nás je inak stavaný a táto imaginárna osoba navyše vám zaistí prípadný potrebný komfort.
Pre pár môže miesto navyše prísť vhod pri prípadnom založení rodiny, keď aj prírastok nájde v stane dostatok miesta, a preto netreba hneď vyberať stan nový.
Ďalším dôležitým parametrom je počet miestností, alebo veľkosť hlavnej spálne. Skús sa zamyslieť nad tým, či budeš častejšie vyrážať na kratšie kempovanie v blízkosti civilizácie, alebo plánuješ neikoľkodenný prechod horského masívu. V druhom prípade totiž so sebou budeš ťahať plné krosná, ktoré je potom treba niekam uložiť a ktoré samy zaberú dosť miesta, s čím treba dopredu počítať.
V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na materiály a technológie, ich rozdelenie, vlastnosti a použitie, na základe ktorých si dokážeš vybrať stan presne podľa svojich potrieb.
je jedným z dosluhujúcich a veľmi zastaralých materiálov u stanov všeobecne. Dnes sa s ním stretneš v prevažnej väčšine iba v prípade najlacnejších základných alebo veľkých párty, či záhradných rodinných stanov a prístreškov.
sa používa prioritne na výrobu dlážok najmä preto, že je lehší, pevnejší a odolnejší proti oderu ako polyester. Určite ho ale nájdeš aj v zložení tropiko stanov, ale nie tak často, ako v prípade polyesteru. Nevýhodou nylónu je to, že rýchlejšie degraduje UV žiarením a značne sa preťahuje pri zvlhnutí a zmenách teplôt. Dá sa kombinovat aj s PU záterom.
sa najčastejšie využíva na tropiko stan, teda jeho vrchnú časť. Polyesteru naproti nylónu až tak neublíži slnečné žiarenie a polyester sa menej preťahuje pôsobením vody a pri zmenách okolnej teploty. Dá sa kombinovat aj s PU záterom.
Pri výrobe stanu sa používa buď polyuretanový alebo silikónový záter. Ten dodáva materiálom stanu potrebnú vodoodpudivosť.
Pri výrobe tejto látky sa používajú rôzne hrubé vlákna a rozdielna hustota tkania alebo špeciálna technika kríženia vlákien, pretože hlavným cieľom tejto technológie je zníženie hmotnosti materiálov pri súčasnom zlepšení odolnosti štruktúry látky. Prípadná vzniknutá trhlina by sa v látke teda nemala ďalej rozširovať.
Dôležitý údaj, ktorým sa označuje nepremokavosť materiálu stanu a nájdeme ho pri dlážke aj tropiku, teda vrchnej časti dvojplášťového stanu, ktorej úlohou je zabrániť prenikaniu zrážok.
V našich podmienkach si na víkendový trip bohate vystačíte s vodným stĺpcom od 3 000 mm.
Na hory alebo viacdenný trip, kde bude stan pre teba jedinou možnou strechou na d hlavou, vyberaj stan s vodným stĺpcom začínajúcim minimálne na 5 000 mm.
Dôležitým údajom je vodný stĺpec u dlážky. Tu by veľkosť vodného stĺpca nemala klesnúť pod 5 000 mm. Prečo? Tropiko zaťažuje dážď rovnomerne a relatívne malým tlakom, pretože po ńom dážď hneď stečie, ale na dlážku tlačíme nepravidelne a váhou celého tela, takže je v kontakte s mokrou zemou v podstate neustále.
Miernym paradoxom je, že čím vyšší vodný stĺpec stan má, tým je horšia jeho priedušnosť a dochádza k vyššej kondenzácii vlhkosti na jeho vnútornej konštrukcii. Zváž preto dobre túto vlastnosť stanu a zamysli sa, či naozaj potrebuješ vysoký vodný stĺpec, alebo sa radšej poobzeraj po stane, ktorý má v konštrukcii integrované okienko na vetranie.
V tejto podkapitole sa podrobnejšie zameriame na materiály a možnosti konštrukcií stanov. Dokážeš si potom ľahko vybrať stan, ktorý bude najideálnejší vzhľadom na typ tvojej cesty, či už sa chystáš do hôr, alebo len s rodinou do kempu.
Delia sa na vnútorné a vonkajšie, pričom rozdiel je v uchytení nosných prútov stanu.
Veľmi ľahký materiál s vysokou životnosťou je najviac používaný na konštrukcie drahších turistických/expedičných stanov, ktoré môžete nájsť aj s pomenovaním Lite alebo Ultralight. Tyče bývajú lesklé, väčšinou strieborn alebo červené. Vo vnútri tyčí majú spojky, preto je zostavená tyč po celej dĺžke hladká. Vďaka tomu sa jednoducho preťahuje tunelčekmi, ktoré sú pre tyče určené.
duralové tyčky
Obvykle černé tyče, které mají kovové spojky zvenčí. Nejlevnější, a proto nejrozšířenější materiál na úkor životnosti a vyšší váhy, kdy mu nesedí časté stavění a bourání stanu, protože se pak ulamuje o hranu kovových spojek.
Zvyčajne čierne tyče, ktoré majú kovové spojky vonku. Najlacnejší, preto najrozšírenejší materiál na úkor životnosti a vyššej váhy. Preto nie je vhodný na časté stavanie a rozkladanie stanu, čím sa odlamuje o hranu kovových spojok.
Laminátové tyčky
laminátové tyčky
Tento typ konštrukcie je tiež laminát, ale kvalitnejší. Na kvalite mu pridáva nalisovaná polyuretanová fólia, ktorá prúty spevňuje a v prípade ich zlomenia nedochádza k poškodeniu stanu. Spojka je rovnako v prípade laminátových prútov umiestnená na tyči z vonkajšej strany. Tento materiál u nás používame napríklad na stany v obľúbenej kategórii Outdoor.
durawrapové tyčky
durawrapové tyčky
Materiál používaný na tých najväčších rodinných, záhradných a párty stanoch. Na rozdiel od väčšiny ostatných druhov tyčí sa pri stavbe neohýba, ale svoj tvar má už daný z výroby. Tyče majú priemer väčšinou 2 – 3 cm. Tyče z tohto materiálu sú jednoznačne najťažšie, čo je v podstate daň za ich nezničiteľnosť a ich najvyššiu nosnosť. Tvar tyčí, ktorý majú daný už z výroby, umožňuje vytvoriť prakticky stan v tvare kvádra, čo mu dodáva požadovanú vnútornú priestrannosť na rodinné oslavy, firemné meetingy a pod.
duralové tyčky
durawrapové tyče
Toto je jeden z najľahších materiálov, ktorý si ale uchováva vysokú pevnosť. Väčšinou sú súčasťou najdrahších verzií len niekoľkých výrobcov expedičných stanov alebo sú súčasťou ich príplatkovej, doplnkovej ponuky. Za cenu týchto prútov väčšinou zoženiete samotný stan nižšej kategórie.
V dnešnej dobe rozšírené riešenie pre rodinné stany, kde je stan vybavený 1 – 2 tyčami, ktoré väčšinou slúžia ako predsienka alebo vchod, ale základná onštrukcia je tvorená nafukovacími tunelmi, takže na zostavenie vám poslúži pumpička. Tu je hlavnou výhodou rýchlosť zostavenia.
V tejto dobe už zastaralý typ ukotvenia, s ktorým sa prakticky nestretnete, pretože hoci to bol najľahší možný variant, ich životnosť bola skoro nulová, pretože dochádzalo k ich rozlomeniu alebo priamo k úplnému polámaniu pri každom stavaní stanu.
Materiál, s ktorým sa stretnete pri základných typoch stanov, kde hliníkový kolík vhodne poslúži na pevné uchytenie stanu k podložiu. Odolnosť materiálu je ale teiž diskutabilná, pretože pri vyššom tlaku, ktorý na kolík vyviniete pri jeho zatláčaní do podložia, často dochádza k jeho ohnutiu. Tento typ kolíkov je ale znateľne ľahší ako oceľový.
Tento materiál má síce vyššiu hmotnosť, ako hliníkové kolíky, ale jeho hlavnou výhodou je obrovská pevnosť a tvarová stálosť, vďaka čomu je tento kolík takmer nezničiteľný.
Asi najlepšia voľba, pretože tieto kolíky radíme medzi najpevnejšie a zároveň nie príliš ťažké.
Tvar stanu nie je len o vzhľade, ale aj o veľkosti, užívateľskom komforte a zložitosti manipulácie pri stavbe. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko základných tvarov, ktoré nájdeš v ponuke takmer každého výrobcu.
Jednodznačne najrozšírenejší a na stavbu najjednoduchší typ stanu, kde hlavná časť nosnej konštrukcie u základných modelov predstavuje 2 krížiace sa prúty. Väčšie a zložitejšie stany potom pridávajú do konštrukcie ďalšie prúty kvôli lepšej stabilite.
durawrapové tyčky
Táto konštrukcia, o ktorej si kdekto myslí, že je už dávno „za zenitom“, zažíva v poslednej dobe veľký boom vďaka zvyšujúcej sa obľube malých prístreškov, tzv. tarpov.
Týmto malým prístreškom na zostavenie často poslúžia len trekingové palice. ide o veľmi nenáročné, skladné a ľahké riešenie, ktoré ale nie je vhodné do náročných podmienok.
V súčasnosti sa klasické "Áčko" dočkalo mnohých zmodernizovaných verzií, ktoré majú hlavný nosný prút v polovičke rozdvojený a toto rozdvojenie slúži ako nosná konštrukcia vchodu do predsienky.
duralové tyčky
Tieto stany disponujú väčším množstvom úžitného priestoru a komfortom. Majú väčšinou 2 až 3 prúty, ktoré určujú polomer tunelovej konštrukcie.
Tunelový stan musí byť poriadne ukotvený. pri stavbe musíte brať do úvahy silu a mer vetra, pretože tunelová konštrukcia stráca so zvyšujúcou sa silou bočných nárazov na stabilite.
Budúce využitie je jedným zo základných meradiel pri rozhodovaní o kúpe. Je rozdiel, či potrebuješ stan na rodinnú dovolenku v kempe, turistický stan na festival alebo expedičný stan na vysokohorskú expedíciu. V nasledujúcich riadkoch sa dočítaš o bežných typoch stanov podľa využitie.
Prístrešky nie sú väčšinou zaraďované do kategórie stanov, ale môžu byť často veľmi dobre využité ako príslušenstvo na rozšírenie samotných stanov o ďalší obytný priestor. Býva to buď prídavná miestnosť alebo ochrana pred slnkom a dažďom pri posedení pred stanom. Patria sem aj tzv. plážové stany.
Tento typ stanov nájdete v kategórii prístrešky.
Do tejto kategórie spadajú všestranné stany, ktoré využiješ párkrát do roka, väčšinou v období od jari do jesene. Tieto stany vynikajú veľmi jednoduchou manipuláciou pri stavbe, ktorú zvládne za pár minút naozaj každý.
Stany z tejto kategórie sú vhodné na bežné používanie do kempu, voľnej prírody v blízkosti civilizácie, na vodácku turistiku alebo do nižších kopcov.
Tento typ stanov nájdeš v kategórii Outdoor, Outdoor Classic a Outdoor Compact.
Ak sa pozrieš do tejto kategórie stanov, rozhodne si budeš musieť oproti ostatným kategóriám citeľne priplatiť. Na druhú stranu ale dostaneš do rúk stan, s ktorým s nebudeš musieť obávať ani tých najnáročnejších podmienok, ktoré ti môže počasie priniesť po celý rok.
Tyto stany se vyznačují vysokou odolností a jednoduchostí použití. Nebudeš mít problém ho postavit ani při orkánu, průtrži, sněhové vánici, či podobně extrémním počasí. Určeny jsou zejména pro vysokohorskou turistiku a vícedenní expedice.
Tieto stany sa vyznačujú vysokou odolnosťou a jednoduchosťou použitia. Nebudeš mať problém ho postaviť ani pri orkáne, prietrži, snehovoej víchrici či podobne extrémnom počasí. Určené sú hlavne na vysokohorskú turistiku a viacdňové expedície.
Tento typ stanov nájdeš v kategórii Extreme a Extreme Lite.
Prečítaj si, ako expedícia Nanga Parbat testovala v Pakistáne naše expedičné stany
Tieto stany sú, ako už názov napovedá, určené pre rodiny či skupiny priateľov so 4 a viacerými osobami. Sú špecifické pohodlím a dostatočne veľkým priestorom pre nacľažníkov aj ich batožinu.
Váhodou je bezpochyby viac miesta a komfortná obytná výška stanu. Toto všetko je ale na úkor oveľa vyššej hmotnosti oproti ostatným kategóriám. Preto sa využívajú najmä na autoturistiku do kempov alebo k vode. Vozidlo nemá s ich váhou žiadny problém.
Tento typ stanov nájdeš v kategórii Rodinné.
Typy stanov s označením Ultralight získavajú v poslednej dobe na popularite. Pretože ak je stan súčasťou tvojej výbavy, ktorú si nesieš celú dobu so sebou napr. pri visdňovom prechode hôr, počíta sa každý gram "nákladu".
Základné modely týchto stanov bývajú často zaradené aj v kategóriách turistických či expedičných stanov, ak sú technologicky odľahčené napr. použitím ľahších materiálov, ľahkou zmenou konštrukcie atď., aby ti poskytli 100% istotu a pohodlie, ako základné modely, ale ušetrili ti pri ich prenose značnú časť námahy.
Tento typ stanov nájdeš v kategórii Ultralight.
Na našom blogu sa tiež dozvieš:
Najľahší stan s konštrukciou a váhou 1,6 kg sme otestovali na hrebeni Malej Fatry. Zamerali sme sa na konštrukčné riešenie, Kamaráti ťa lákajú na outdoor výpravu, ale ty si naposledy spal v spacom vaku počas letného tábora? Nezúfaj a prečítaj si naše Husky Bronder 2 patrí do rodiny „Extreme Lite“ stanov. Je to akási medzi kategória k expedičným a ultraľahkým stanom za prijateľnú
Marcel testuje: stan Sawaj Camel 2
Ako si vybrať spací vak
Marcel testuje: stan Bronder 2
Zdroj fotografií: HUSKY