Šimon testuje: ultraľahká karimatka Frosty 2,5
Zo všetkých vecí, ktoré si so sebou vezmete na outdoorový výlet s batohom, môže len pár vecí naozaj pokaziť váš zážitok, napríklad
V tomto článku sa ti pokúsime poradiť, ako si správne vybrať karimatku, aby ti bolo na cestách vždy teplo a nechýbal ti príjemný pocit pohodlia. Bližšie ťa zoznámime napríklad s koeficientom R alebo tiež R-value a nakoniec pridáme aj pár užitočných tipov. Tak sa pohodlne usaď a ideme na to.
Začneme tým najpodstatnejším, teda vysvetlením pojmu R, tiež označovaným ako R-value. R je značka tepelného koeficientu u karimatiek, ktorý je dôležitým ukazovateľom pri výbere správneho modelu karimatky.
Hodnota R uvádza izolačné schopnosti karimatky, teda vyššia hodnota R udáva lepšiu schopnosť karimatky odizolovať chlad od zeme.
Čím je koeficient R vyšší, tým lepšie sú izolačné vlastnosti karimatky
Tepelný odpor medzi karimatkou a povrchom po ňou závisí predovšetkým od jej hrúbky a použitého izolačného materiálu. S vyššou hodnotou R zvyčajne rastie aj hmotnosť a rozmer zbalenej karimatky. Je preto dobré si rozmyslieť, či ti záleží na váhe a rozmere karimatky vzhľadom na povahu využitia.
Hodnota R sa v prípade karimatiek uvádza v rozmedzí 1.0 – 9.5. S nástupom novej normy merania hodnoty R, ktorá je jednotná pre všetky typy karimatiek a ich výrobcov, ktorí chcú hodnotu R u svojich produktov uvádzať, sa teraz hodnota R v prevažnej miere pohybuje v rozmedzí R1 – R6.
Mnohí z nás robia najväčšiu chybu už pri samotnom výbere a následnom kupovaní karimatky. Volíme neprávnu hrúbku, veľkosť, niekedy aj zbytočne šetríme na prvotnej investícii a neuvedomujeme si, aká je vlastne karimatka dôležitá.
Musíš si najprv uvedomiť hlavnú vlastnosť spacieho vaku, ktorou nie je ohrievanie tela, ale je to jeho tepelná izolácia. Dá sa povedať, že tým hlavným "vykurovacím telesom" je tvoje telo. Spací vak ti pomáha si z vlastného tepla okolo seba vytvoriť bariéru z ohriateho vzduchu, ktorý spacák dokáže pobrať. Samozrejme záleží aj na kvalite a materiáli, z ktorého je spací vak vyrobený.
Ako sme si povedali, aby sa izolačná vrstva mohla vytvoriť, potrebuje spacák vzduch. Spacák svojou výplňou pojme určité množstvo vzduchu. Ale akonáhle si doňho ľahneš, spodná vrstva vzduchu je tvojou váhou vytlačená. Tým pádom prichádzaš o potrebnú izoláciu od zeme, ktorá má väčšinou o dosť nižšiu teplotu, ako má tvoje telo. V tejto chvíli prichádza na so svojimi službami na scénu karimatka, ktorá zaručí oddelenie studeného povrchu od tvojho zohriateho tela. Zvýši sa tak nielen pohodlie a kvalita spánku, ale aj tepelný komfort.
Veľa ľudí, najmä začiatočníkov, často potrebu či funkčnosť karimatky podceňuje. Vyberú si krásny, drahý a pohodlný spacák do -20°C a k nemu 4-milimetrovú karimatku, ktorá je určená na cvičenie do uzavretých priestorov.
Platí, že ani ten najlepší spací vak s nesprávne zvolenou karimatkou ťa nebude hriať. Preto je dobré si rozmyslieť, v akom období chceš najčastejšie cestovať a zvážiť tiež finančné možnosti.
V pohode si vystačíš s penovou karimatkou s hrúbkou 2 centimetre, alebo jednokomorovou nafukovacou karimatkou s R 1 – 2 a základným syntetickým spacím vakom nižšej cenovej relácie.
Tu je už vhodné obstarať si napríklad 3-centimetrovú nafukovaciu karimatku a viackomorovým systémom konštrukcie, alebo penovú karimatku obohatenú izoláciou či ALU vrstvou s R 2 – 5 a doplniť ju kvalitnejším syntetickým spacákom.
Ak si chceš vyskúšať spanie v snehovom zahrabaní, porozmýšľaj o samonafukovacej karimatke, najlepšie obohatenej izoláciou, s R 6+ a doplnenou páperových spacím vakom.
Treba pochopiť, že vlastne čím lepší a kvalitnejší máš spacák, tým k nemu potrebuješ aj oveľa lepšiu karimatku.
V teplom počasí sa bez kvalitnej karimatky niekedy dokážeš obísť. Ale keď nastane chladnejšie, vlhšie počasie, či dokonca spanie na snehu, tak môže byť spanie bez kvalitnej karimatky vysokým riskom so zdravím.
V tomto prípade musíš následne brať do úvahy aj jej následnú skladnosť. V dnešnej dobe je na trhu našťastie veľké množstvo karimatiek z rôznych materiálov, kvality, veľkosti aj spracovania a je teda iba na tebe, ako sa s tým vyrovnáš.
Karimatky môžeme deliť podľa niekoľkých základných kritérií.
Bohužiaľ karimatka s jednokomorovým systémom konštrukcie má jedno veľké mínus v podobe náchylnosti na poškodenie a nižšieho tepelného odporu. Nafukovacie karimatky sa môžu poškodiť alebo úplne zničiť ostrými predmetmi, drsným zaobchádzaním, blízkosťou variča či ohňa. Dokonca ani intenzívne slnečné žiarenie nie je pre tento typ ideálne, pretože vystavenie nadmernému teplu môže mať za následok vyklenutie, povolenie švíkov a stratu funkčnosti.
Na možnosť prepichnutia nafukovacích karimatiek sa už začalo myslieť. Vďaka tomu vznikli priehradky alebo komory. Prederavenie plášťa jednej z komôr tak nemusí znamenať stratu funkčnosti celej karimatky, ale len jedného izolovaného miesta, a zvyšok karimatky ďalej plní svoj účel. Väčšina karimatiek disponuje preto 6 – 8 komorami, ktoré zvýšia nielen funkčnosť, ale aj samotný tepelný odpor karimatky.
Plní sa pomocou ventilu, musí sa nafukovať celá od začiatku a to pomocou úst alebo nafukovacieho vaku. Vyfukovať sa začne hneď po otvorení ventilu a vyfúkne sa podstatná väčšina, zvyšok vzduchu ju opustí pri skladaní.
Samonafukovacie karimatky v sebe spájajú výhody nafukovacích a penových karimatiek.
Samonafukovacie karimatky zažívajú v dnešných dňoch asi najväčší boom a medzi užívateľmi patria k najobľúbenejším. Je to dané tým, že tepelný odpor, poskytovaný komfort a najmä izolácia hovoria v ich prospech aj napriek vyššej hmotnosti oproti napríklad penovým karimatkám.
Vnútorná časť karimatky je väčšinou tvorená pórmi peny a celá táto konštrukcia je uzavretá v odolnom materiáli, ktorý možno nafúknuť. Pena a obal sú spojené pevnými švíkmi a tie zaručia udržanie peny napnuté a odolné proti posunutiu a preležaniu. Práve vďaka kombinácii peny a vzduchu je aj pri tenšej karimatke zaručená vyššia efektivita tepelného komfortu.
Plní sa pomocou ventilu a sama sa hneď po otvorení ventilu plní vzduchom, vďaka svojmu rozpínaniu, ktoré funguje ako pumpa a nasáva vzduch dovnútra. Plnenie ale chvíľu trvá a nie je 100%. Stačí ale iba ľahké dofúknutie. Vyfukovať sa začne ihneď po otvorení ventilu, keď sa vyfúkne ale len menšia časť a vzduch sa z nej musí vytlačiť skôr než ju začneme baliť.
V prípade základných modelov tohto typu karimatiek, ktoré sú "prarodičmi" moderných modelov, hrá prím ľahkosť, nízka cena a odolnosť.
Penovým karimatkám nevadí ani drsnejšie zaobchádzanie. Nie sú také náchylné na poškodenie, a ak sa im už niečo stane, nemá to nijaký významný vplyv na funkčnosť.
Čo sa ale týka izolačných vlastností, nie sú ich výsledky nejako extra oslnivé, ba naopak. Svoj účel splnia väčšinou skôr v miernejších, teplejších podmienkach, ako je napríklad letné táborenie a spanie na túrach.
Pri zimnom stanovaní sa odporúča používať ich s rozvahou, využívať len pri vyššej hrúbke materiálu. Výhodou je vyhotovenie s vodoodpudivou a oderu odolnou vrstvou, ktorá sa položí na zem a zlepšuje tak vlastnosti samotnej karimatky.
Jadro týchto karimatiek tvorí veľmi tenká vrstva polyetylénu. Tá je na vrchnej strane potiahnutá hliníkovou fóliou, ktorá odráža vyžarované teplo späť k jeho zdroju.
Využívajú sa ako izolačná vrstva pod samonafukovacie alebo nafukovacie karimatky, nie na samostatné použitie.
Obľúbené sú najmä vyznávačmi extrémnych športov, napríklad horolezcami, ktorí pri výbere svojho výstroja zvažujú naozaj každý gram.
Tieto karimatky sú tvorené hrubšou vrstvou polyetylénu než ALU karimatky.
Moderné, 3-sezónne PE karimatky majú povrch s uzavretými pórmi a profiláciou podobnou podložke na vajíčka. Táto špecifikácia zvyšuje profil karimatky a tým aj jej pohodlie, ale predovšetkým aj mieru izolácie, pretože sa v pórovitých vreckách lepšie drží vzduch.
Sú perfektným základným a ekonomickým variantom na letné táborenie.
Tento druh karimatky využíva etylenvinylacetát, teda hmotu s tvarovou pamäťou a vyššou odolnosťou proti tlaku (používa sa aj ako tlmiaca medzipodošva do obuvi).
EVA karimatky sú ľahké, nepremokavé a izolujú lepšie ako PE karimatky vďaka menším uzavretým pórom. Vďaka vyššej mechanickej odolnosti sú prakticky nezničiteľné.
Kvôli svojim vynikajúcim vlastnostiam sa využívajú napríklad na vysokohorskú turistiku či v horolezectve.
Je známe, že vzduch je izolant a to platí aj pri jeho využití v karimatkách. Dôležité je ale sústrediť sa na to, akým spôsobom sa s ním v danej karimatke "pracuje".
Či je vzduch dobrým alebo zlým izolantom, závisí od toho, či je niekde uzavretý. Napríklad v komorách karimatky alebo v bunkách peny, ktorá karimatku vyplňuje.
Ak má vzduch priestor, tak jeho molekuly neustále kmitajú, čím dochádza k ochladzovaniu vzduchu od zeme a chlad sa tak prenáša na vrstvu pod spacím vakom. Izolácia je síce oveľa nižšia, ale aj v tomto prípade je to lepšie, než spať na holej zemi.
Preto je dobré zamerať sa na karimatky, ktoré poskytujú komorový systém, alebo sú vyplnené penou, aby pohybu vzduchu vo vnútri čo najviac zamedzili.
Rady na údržbu
Aby karimatka prežila čo najdlhšiu dobu a bola ti dobrým spoločníkom na čo najviac dobrodružstvách, je dôležité sa o ňu dobre starať.
Na našom blogu sa tiež dozvieš:
Zo všetkých vecí, ktoré si so sebou vezmete na outdoorový výlet s batohom, môže len pár vecí naozaj pokaziť váš zážitok, napríklad Karimatka spolu so spacím vakom určujú, ako dobre sa na cestách vyspíte. Je dôležitou izolačnou vrstvou, ktorá vás ochráni pred Spací vak je na cestách tvoj verný kamoš. Mať ho so sebou znamená mať kúsok pohodlia a súkromia aj v tom najnáročnejšom prostredí.
Šimon testuje: ultraľahká karimatka Frosty 2,5
Ako si vybrať karimatku do stanu aj na viacdňový trek pod širákom
Ako sa starať o spací vak