Pavel testuje: bunda Nanook M
Ahoj, hľadáte správnu bundu do chladnejších jesenných dní? Ja som naposledy skúšal model Nanook M, ktorý som so sebou vytiahol do
Rád objavujem nie príliš známe miesta, ale aj miesta, ktoré majú dlhú históriu a prekrásnu prírodu. Keď si spojíte všetky tieto atribúty, tak Orknejské ostrovy na severe Škótska, sú tým pravým miestom, kam by sa mal každý dobrodruh vydať.
Ľudská prítomnosť je na Orknejach doložená už v dobe neolitu, teda zhruba 3000 rokov pred naším letopočtom. A presne tak dlho sa tu ľudia potýkajú s nepriazňou počasia. Zhruba sedemdesiat ostrovov sa nachádza v miestach, kde sa severný Atlantik stretáva so Severným morom, následkom čoho je značná premenlivosť počasia, silný vietor a častý dážď. Ani to ma neodradilo vydať sa preskúmať túto nehostinnú krajinu ako vystrihnutú z filmov a seriálov o dobyvačných Vikingoch alebo stredovekých kráľovstvách.
Do najsevernejšieho mesta pevninského Škótska Thursa prichádzam v noci vlakom za vytrvalého dažďa, a ani nasledujúce dni nehlási predpoveď počasia nič príjemné. Teploty okolo desať stupňov, silný dážď a vietor. Ak ale chcete cestovať, nemôže vám počasie vašu cestu prekaziť.
Orkneje sú z prístavu v Thurso za dobrého počasia vidieť iba okom, ale v túto chvíľu je more divoké a viditeľnosť je vďaka dažďu a mrakom len pár desiatok metrov.
Ostrovy sú dobre dostupné niekoľkokrát denne trajektom, ale dnes ide iba jedna loď a ako sa následne v prístave dozvedám, tak na niekoľko dní aj posledná.
Ne cestu som dokonalo vybavený. Hlavne nepremokavá bunda Nanook M a páperová bunda Dreeser sa ukážu ako nenahraditeľní pomocníci v boji proti zlému počasiu.
Vytrvalý dážď ma sprevádza celý prvý deň, keď skúmam druhé najväčšie mesto na ostrovoch Stromness. Je to tu vážne depresívne, ale zároveň krásne. Prázdne a upršané ulice, vlny narážajúce do domov, ktoré sú postavené pozdĺž zálivu, kde sa Stromness náchádzajú, ako aj taký silný vietor, že niekedy nie je možné kráčať oproti. Napriek tomu je mi teplo a cítim sa byť v teple.
Opúšťam mesto a vydávam sa do vnútrozemia najväčšieho z ostrovov, ktorý sa volá Mainland. Dážď postupne opadáva a v podvečer, keď dorazím k prekrásnym útesom Yesnaby, na pár minút dokonca vysvitne slnko.
Počas druhej svetovej vojny boli na týchto útesoch postavené delostrelecké batérie a na ich zvyškoch si staviam stan. Už na niekoľkých dobrodružných cestách sa mi osvedčil ultraľahký stan Sawaj Camel 2, ktorý je úplne ideálny pre jednu osobu s väčším batohom.
Vydrží totiž aj tie najnáročnejšie podmienky. Rozkladám si ho teda na betónových zvyškoch vojenskej batérie a dúfam len, že mi ho vietor v noci neodfúkne.
Všetky neduhy počasia stan prečká bez újmy a druhý deň ráno sa síce budím a všade okolo stanu sú kaluže vody, ale aj napriek tomu som spal v suchu a v pohodlí.
Víta ma raňajšie slnko, ktoré je Orknejach pomerne vzácne, ale keď vysvitne, krajina okolo mňa je úplne čarovná. Divoké morské vlny narážajú na desiatky až stovky metrov vysoké útesy, tráva žiari zelenou farbou a z času na čas je zafarbená rôznorodými kvetmi. Kamkoľvek sa na Orknejach vydáte, pobehujú okolo vás ovce, ktorým na ostrove žije viac ako ľudí a samozrejme je tu aj plno iného dobytka a koní. Je to dokonalá idylky, hlavne vo chvíli, keď neďaleko krásnej čistej pláže s bielym pieskom a priezračným tyrkysovým morom objavím tisíc rokov staré zvyšky ľudského obydlia nazvané Skara Brae.
Za pár minút sa obloha zatiahne, vietor zosilnie a opäť ma čaká studená dažďová sprcha. Našťastie sa stihnem za pár sekúnd obliecť. Pánska hardshell bunda Nanook M odolá vetru aj dažďu. Takéto zmeny počasia ma sprevádzajú niekoľko ďalších dní putovania po prekrásnych orknejských ostrovoch. Predovšetkým pri plavbe loďou medzi ostrovmi, kde vás okrem dažďa pokropia aj morské vlny, oceníte, že máte niečo nepremokavé.
Úžasným ostrovom je Hoy. Nielen kvôli jeho riedkemu osídleniu a prekrásnej prírode, ale aj vďaka starej rybárskej chatrči, v ktorej jednu noc prespávam. Tá je postavená neďaleko vysokých útesov na prekrásnej kamenistej pláži.
Chatka je postavená z veľkých kameňov z neďalekej pláže, strecha je z trávy. Vo vnútri je poriadne zima, ale človek je po niekoľkých nociach vonku v stane aspoň schovaný v pevnom a suchom príbytku.
Nočná teplota padá k nule, ale ja spím ako bábätko. Je to hlavne vďaka teplému spaciemu vaku. Páperový spací vak Dexter -15 si rozťahujem na vojenskom ležadle, ktoré v chatke niekto nechal.
Pripadám si ako rybár Santiago z románu Starec a more. Aj ja sa potýkam s nepriazňou osudu a každý deń putujem nehostinnou krajinou v nepriaznivom počasí. Malá kamenná chatka na pláži mi ale poskytne dokonalé útočisko, v ktorom si krásne, a vďaka páperovému spacáku aj v teple, odpočiniem.
Týždeň putovania po Orknejach je za mnou. Nikdy by som si nepomyslel, že aj vo vetre a daždi sa dá v pohode cestovať a poznávať, ale vďaka výbave, ktorú som si na cesty pribalil, som vlastne ani na chvíľu nepocítil nejaký diskomfort, chlad či vlhkosť.
Orknejské ostrovy sú ako stvorené pre dobrodruhov, ktorí sa chcú niekoľko dní túlať opustenou krajinou ako vystrihnutou zo severských depresívnych detektívok, chcú spať na prekrásnych plážach alebo neďaleko útesov a pri západe slnka pozorovať malé alky, plachtiace vo veterných víroch.
Vždy treba myslieť na správnu výbavu, ktorá vás ochráni pred všetkými nástrahami počasia. No a ten zvyšok? Ten sa nejako vyrieši... Dobrodružstvo na vás totiž čaká na každom kroku.
Na našom blogu sa tiež dozvieš:
Ahoj, hľadáte správnu bundu do chladnejších jesenných dní? Ja som naposledy skúšal model Nanook M, ktorý som so sebou vytiahol do Najľahší stan s konštrukciou a váhou 1,6 kg sme otestovali na hrebeni Malej Fatry. Zamerali sme sa na konštrukčné riešenie, Páperové bundy sú už dlhšie moja srdcovka. Ľahká, teplá, atraktívny vzhľad a jednoduchosť. Presne taká je aj páperka Dreeser M.
Pavel testuje: bunda Nanook M
Marcel testuje: stan Sawaj Camel 2
Marcel testuje: páperová bunda Dreeser M
Viac fotografií: