Denisa radí: ako obliecť deti
Nikdy by som neverila, aké ťažké je obliecť dieťa. Niekomu sa to môže zdať jednoduché, ale pre mňa je táto téma jedno veľké "ale
Jedna stará múdrosť tvrdí, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený dobrodruh. V chladných ročných obdobiach to platí dvojnásobne, pretože sa s nepriazňou počasia na svojich outdoorových aktivitách budeš stretávať oveľa častejšie. Receptom na to mať príjemný pocit, či už počas aktívneho športu alebo len rekreačnom pobyte na horách, je rešpektovanie pravidiel správneho vrstvenia oblečenia. Ako mať tieto pravidlá v malíčku, ťa naučíme v nasledujúcom článku.
Určite ten príbeh poznáš tiež. Sedíš pri vianočnom stromčeku alebo pri narodeninovej torte a trasieš sa nedočkavosťou, čo ukrýva ten veľký balík s tvojim menom. Potom, čo zistíš, že je to zase tzv. mäkkáč, je ti hneď jasné, že to bude kúsok oblečenia z dielne tvojej babičky. "To aby si bol stále v teple", vypočuješ si pri vybaľovaní obrovského huňatého svetra. Asi sa ti zdá, že keď si ho oblečieš, tak ti bude teplo aj na severnom póle a nič iné už fakt potrebovať nebudeš. Ale pozor, chyba. Tu si naozaj nevystačíš s tým, že menej je viac.
Oveľa lepšie je vhodné oblečenie rozvrstviť na viac tenších vrstiev. Optimálne na tri, pretože každá z týchto vrstiev má pri vrstvení svoju dôležitú úlohu v komplexne fungujúcom systéme. Keď budeš niekedy čistiť cibuľu, zbystri pozornosť, pretože možno objavíš nečakanú súvislosť.
Termoprádlo alebo základná vrstva, či funkčná vrstva, sa oblieka priamo na holé telo. Je potrebné, aby ťa čo najviac obopla. Dôvodom je, aby čo najlepšie nasiakla vyprodukovaný pot a odvádzala ho na povrch. Odtiaľ sa môže buď odparovať alebo presunúť na ďalšiu vrstvu oblečenia, dôsledkom čoho táto vrstva veľmi rýchlo schne a nechladí.
Termoprádlo môžeme ďalej rozdeliť na syntetické a prírodné (bavlna nebo Merino).
Syntetické termoprádlo vyniká schnutím, ktoré spôsobuje vysoká rýchlosť pri odvádzaní potu od tela. Nevýhodou je, že skôr či neskôr je z neho cítiť pot a pri nepriaznivých podmienkach, keď nemôže dostatočne schnúť, trochu chladí. preto sa v tomto prípade odporúča nosiť ho skôr na kratšie aeróbne aktivity, ako je beh a cyklistika. U nás nájdeš napríklad:
Prírodný materiál (bavlna alebo merino) je na rozdiel od syntetiky príjemnejšia na nosenie ako také, nenachytá tak pachy a príjemne hreje. Toto oblečenie nájde uplatnenie najmä vtedy, keď vám nehrozí až prílišná intenzita pohybu, teda na turistike, lezení či na cestách. U nás v HUSKY nájdeš napríklad:
Prečítaj si aj to, prečo je Merino zázrak z prírody
Tejto časti oblečenia sa hovorí hrejivá alebo izolačná vrstva. Je to preto, že by mala dostatočne zaizolovať tebou vytvorené teplo.
Zároveň by ale mala dobre dýchať, aby mohla ďalej odvádzať vlhko, ktoré prevzala od prvej vrstvy. Vďaka tomu ti dodá príjemný pocit tepla. Vhodným reprezentantom tejto kategórie sú:
Na výber máš zase výrobky zo syntetiky alebo merino vlny.
sú ľahké a neabsorbujú tak vodu. Veľmi účinne tak odvádzjú pot a rýchlo schnú. Tieto materiály spoznáš podľa toho, že zvonku pôsobia čisto synteticky, sú čiastočne odolné proti vetru či mechanickému poškodeniu. Ich vnútorná strana je česaná, preto sú veľmi príjemné na tele.
majú oveľa vyššiu gramáž nad 200g/m2. Toto oblečenie sa nosí veľmi príjemne, pretože dobre izoluje aj mierne navlhnuté a zároveň dobre dýcha. Nevýhodou oproti syntetike je, že sú tieto kúsky oblečenia ťažžie a objemnejšie. Preto je pri balení za dobrodružstvom vhodné porozmýšľať, či je merino na danú aktivitu to pravé. Tí, ktorí žijú v súlade s prírodou, určite ocenia fakt, že výroba vlnených odevov je šetrnejšia k životnému prostrediu.
V našej ponuke nájdeš mikiny, ktoré majú merino vlnu obohatenú ešte o polyester a elastan. A to v pomere okolo 50 % merina vlny, 40 % polyester a 10 % elastan. Táto kombinácia zaistí, že oblečenie bude vďaka polyesteru ľahké, pevné a odolné a vďaka elastanu viac pružné, dlhšie si zachová svoj tvar a nebude sa tak krčiť.
Tretiu, kryciu vrstvu môžeme rozdeliť do troch kategórií podľa účelu použitia:
Softshell chráni pred nepriaznivým počasím. Na prvom mieste je u týchto produktov odolnosť proti vetru a vode. Výborne zvládnu aj hrubšie zaobchádzanie, poskytujú dostatok pohodlia a nebránia ti v pohybu. Tieto zvršky ti budú univerzálnymi spoločníkmi, ktorí zvládnu najrôznejšie rozmary počasia.
Základným predstaviteľom tejto kategórie je softshellová bunda alebo softshellové nohavice. Mrkni sa u nás na:
Perie predstavuje hrejivú vrchnú vrstvu, ktorá zabráni prechladnutiu. Využiješ ju pri neaeróbnych činnostiach ako je pohyb okolo stanu, príprava večere či vychutnávanie si čaju pri sledovaní západu slnka.
Páperové zvršky majú nízku hmotnosť a často membránu či záter, kde sa vzhľadom na naplnenosť perím stretneš s údajom medzi 300 – 800 CU. Tu platí, že čím je vyššia hodnota, tým je náplň kvalitnejšia a nadýchanejšia.
Tieto bumdy sa dajú veľmi dobre zabaliť, takže si ich môžeš vziať všade sos ebou. Poslúžia ti aj ako prechodná bunda. Ale pozor, pred zrážkami ťa neochránia tak, ako nepremokavá outdoor bunda.
Za priaznivého počasia sa páperky dajú veľmi vhodne kombinovať s druhou vrstvou, či ju nahradiť.
Vyberaj z:
Membrána prichádza vhod vo chvíli, keď sa z oblohy spustia prívaly dažďa alebo snehu. Pritom to nemá úplne jednoduché, pretože musí zaistiť dve protichodné veci:
Ak siahneš po kúsku s membránou, zameraj sa na pokročilejšie membrány, ktoré fungujú na báze odlišnej priepustnosti vody v rôznom skupenstve. Tieto membrány zabránia kvapalnému skupenstvu dostať sa dovnútra, ale plynné môže odchádzať úplne voľne.
V prípade modelu s membránou odporúčame 3-vrstvovú lamináciu. Na rozdiel od 2-vrstvového vyhotovenia je okrem tkaniny k membráne nalaminovaná aj podšívka. Vrchná tkanina, membrána a podšívka tvorí jeden celok a tento laminát je zo všetkých najodolnejší. Preto je toto oblečenie najvhodnejšie do extrémnych podmienok, napríklad na vysokohorskú turistiku, horolezectvo a všade tam, kde sa vyžaduje najvyššia odolnosť v závislosti na skladnosti a nízkej hmotnosti.
Zamysli se
Zamysli sa, v akých podmienkach budeš tento kúsok oblečenia najčastejšie využívať. Veľmi vzdušné ľahšie oblečenie je perfektné na krátke či jednodenné akcie. Nehodia sa ale na dlhodobé použitie. Ak totiž stráviš v daždi alebo fujavici dlhšiu dobu, mohlo by sa stať, že sa ti pod tlakom batohu alebo jeho popruhov dostane nejaká kvapka vody dovnútra. Takže je lepšie sa na dlhšie cesty vybaviť dvoj- až trojvrstvovým modelom.
Pevne veríme, že sme ti v tomto článku priblížili základ toho, ako sa správne obliekať, kombinovať a vrstviť. Teraz už nezostáva nič iné, len sa poobzerať po nejakom peknom kúsku oblečenia, ktorý tvoj šatník vhodne doplní a hurá na hory!
Na našom blogu sa tiež dozvieš:
Nikdy by som neverila, aké ťažké je obliecť dieťa. Niekomu sa to môže zdať jednoduché, ale pre mňa je táto téma jedno veľké "ale Vyrazte na trek alebo na krátku dovolenku so správne zbaleným batohom na chrbte. Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým si do batohu Perová bunda či kabát kraľujú zimnému oblečeniu už pár sezón. A niet sa čomu diviť. Súmerné nadýchané bochníčky sú ľahučké a
Denisa radí: ako obliecť deti
Zbaľte si batoh správne a uľavíte svojmu chrbtu
Perové bundy a ako sa o ne starať