Dobrá bunda je jednou z najdôležitejších vecí, bez ktorých sa prakticky žiadne cesta neobíde. Podľa nášho cestovateľa a konzultanta Luboša Kováča môžu v krajnom prípade nastať aj situácie, keď vám práve bunda zachráni život. Dnešná doba a jej možnosti ponúkajú množstvo strihov a hlavne materiálov. Pre laikov tak môže byť dosť ťažké sa v tomto veľkom množstve vyznať a vybrať si tú správnu bundu. Väčšina z nás totiž vyberá hlavne podľa vzhľadu a ceny. Poďme sa si spolu s Lubošom niečo o bundách a ich nákupe povedať.
Začnime tým, že skôr ako vyrazíme do obchodu, v prvom rade si osvojíme aspoň základné informácie o materiáloch a membránach, pretože ani predavač nikdy presne nevie, čo budete s bundou robiť a môže vám, hoci neúmyselne, zle poradiť. A ako teda pri výbere bundy postupovať správne?
Najskôr je dobré si ujasniť, na čo nám bude bunda slúžiť a akú časť roka ju budeme chcieť nosiť. Pre inšpiráciu, ako nad výberom bundy premýšľať, podelí sa s nami o svoje osobné dojmy Husky cestovateľ Luboš Kováč.
„Keď som si kupoval bundu na letné cestovanie, tak som si vytýčil hlavné kritériá. Nová bunda musela byť ultraľahká. Tiež musela mať Gore-tex, vystužené ramená (aby sa pri nosení batohu neopotrebovala látka a s ňou aj membrána), vetranie v podpazuší, viacbodové sťahovanie kapucne a kvalitne krytý zips.“
Podľa Luboša je vždy najdôležitejšie dívať sa na použitý materiál, či má membránu, podlepené švy, zipsy a svoju úlohu zohráva aj celkové spracovanie a dojem z bundy. Tým sa dostávame aj k tomu, že kvalitnú bundu skrátka nekúpite za pár stoviek, ale skôr za pár tisíc. To preto, že mimoriadne kvalitné materiály niečo stoja, či už ide napr. o Gore-tex alebo zipsy YKK. Pre väčšinu z nás je to ale práve cena, ktorá nás pri nákupe vydesí. Lenže takáto kvalitná bunda vydrží niekoľko dlhých rokov. Preto na bundách a topánkach nikdy nešetrite.
Ako si vybrať bundu na leto, to je úloha, ktorá môže byť aj tvrdým orieškom. V teplých letných dňoch, keď ju práve nevyužívate, nesmie zaberať v batohu príliš veľa miesta, ani váhy. Zároveň musí poskytnúť dostatočný komfort, ak by sa počasie náhle zhoršilo, alebo ak začne silnejšie fúkať a pršať.
Univerzálnosť letných búnd je základom úspechu. Mala by byť nepremokavá, ale pritom dostatočne odvetraná, aby ste sa v nej v teplom letnom počasí necítili ako v saune. Mala by byť maximálne pohodlná, aby ste ju ohli využiť na väčšinu outdoorových aj športových aktivít.
„Mám tri kvalitné bundy. Prvá je veľmi ľahká vetrovka z materiálu Gore-tex pro Shell. Tú využívam pri cestovaní v lete. Je dobre skladná a dosť spoľahlivo ochráni pred vetrom a dažďom. Využívam ju pri akomkoľvek výlete v lete, ale aj pri športe.“
Dnes sa kvalitné bundy bez membrány takmer nezaobídu. Či už je to membrána Gore-tex, alebo Husky Tech, ktoré v sebe spájajú vodoodolnosť z vonkajšej strany s paropriepustnosťou zvnútra.
Pamätajte si ale, že do zimného počasia je ideálne oblečenie vrstviť. Ani tá najlepšia bunda vám sama o sebe neposkytne potrebný komfort. Aj vrstvenie oblečenia môže byť veda, dôležité ale je, myslieť na to, že horná vrstva – tradične outdoorová bunda – poskytuje primárne ochranu pred vetrom a vodou. O samotné zateplenie tela by sa mala postarať zateplená mikina či fleece bunda.
Zimné outdoorové bundy vynikajú v ochrane pred vetrom a dažďom a majú mnoho šikovných vecičiek, ktoré vám uľahčia náročné expedície. Či už je to predĺžený strih, nepremokavé zipsy, vetracie otvory alebo vnútorné vrecká.
Lyžiarske bundy sú vyrobené z mimoriadne kvalitného polyesteru s membránou, vďaka čomu sú odolávajú vetru a dažďu. K výške vodného stĺpca prispievajú aj vodoodolné zipsy. Strih celej bundy je síce upravený na zimné športy, ale nič vám nebráni vytiahnuť ju aj na zimný trek. Doceníte najmä predĺženú zadnú časť, rôzne skryté ventilačné otvory, ale celý rad šikovných vreciek. Okrem toho si bundu priamo na telo upravíte pomocou sťahovacích rukávov, pása aj kapucne.
"Ako druhú bundu, ktorá vydrží snáď všetko od dažďa až po sneh, používam horolezeckú bundu s kvalitným Gore-tex XCR. Má vetranie v podpazuší, viacbodové sťahovanie kapucne, snehový pás, obojstranný zips, podlepené švy atď. Do týchto typov búnd sa tzv. vrstvíte a sú trochu ťažšie. Je určená do vyšších hôr a na rôzne zimné športy," hovorí Luboš Kováč.
Perové bundy, rovnako ako perové spacie vaky, vynikajú svojimi tepelne izolačnými vlastnosťami pri zachovaní ultra nízkej váhy. Táto kombinácia z nej robí tepelný izolant, ktorý nahradí aj niekoľko vrstiev oblečenia. Aj perové bundy však majú svoje nevýhody.
Hlavnou z týchto nevýhod je, rovnako ako u sacích vakov, veľká chúlostivosť na vlhkosť. Mokré perie jednoducho spľaskne a prestane hriať. Taktiež dlhšie schne, ako sme zvyknutí u syntetických materiálov. Preto si perové bundy vyžadujú špeciálnu starostlivosť.
Luboš Kováč radí: "Nenahraditeľná je kvalitná perová bunda, ktorú nosím iba v horách. Tu pri výbere dbajte na kvalitu výplne. Dívajte sa aj na celkové spracovanie bundy. Určite by som odporúčal tú, ktorá bude mať vetranie v podpazuší, fleecový golier pod bradou, sťahovaciu kapucňu, aspoň štyri vrecká a membránu. Keď si kúpite perovku s membránou, znesiete aj ľahký dážď. O tieto bundy sa musíte ale dobre starať. A to pri cestovaní, tak aj pri uskladnení. Osobne ju používam len pri veľkom mraze a vo vysokých horách."
Na podrobné vlastnosti aj správnu starostlivosť o perové bundy sa pozrieme v našom článku Perové bundy a ako sa o ne starať.
Nesmieme samozrejme zabúdať ani na malých dobrodruhov. Rovnaké vlastnosti, aké sme si uviedli u búnd pre dospelákov, nájdeme aj v detských veľkostiach. Na rozdiel od ich ale môžu detské bundy disponovať tzv. systémom "rastúcej veľkosti", teda nastaviteľnou dĺžkou rukávov.
Článok vznikol v spolupráci s Lubošom Kováčom.
Zdroj fotografií: Depositphotos, Husky