V dnešnom článku si povieme, ako sa priebežne starať o trekovú obuv, aby jej skvelé vlastnosti pokiaľ možno vydržali dlhé roky.
Predstavte si nasledujúcu situáciu. Po niekoľkých dňoch alebo týždňoch sa vraciate domov úplne vyčerpaní po náročnom treku. Topánky vám odpadnú z nôh sotva prekročíte prah, batoh zhodíte do kúta a svoje unavené telo necháte padnúť na gauč...
To posledné, čomu by ste sa teraz chceli venovať, je pustiť sa do čistenia zablatených topánok. Ale práve okamžitá starostlivosť je presne to, čo vaše topánky najviac ocenia. A to aj keď viete, že si ich čoskoro zase zašpiníte. Nalepené blato a nečistoty totiž nielen negatívne ovplyvňujú vodoodolnosť, ale súčasne tiež znižujú priedušnosť materiálu a vytvárajú priestor na rast nežiaduceho života vo vnútri.
Dôkladné vyčistenie topánok je tiež nutným predpokladom pre správnu impregnáciu. Môže sa totiž stať, že namiesto materiálu topánok budete impregnovať iba ak prilepené blato na ich povrchu.
Zbytočne čistenie obuvi neodkladajte. Čím skôr sa uschýnajúceho blata zbavíte, tým lepšie. Hlavne ale nepodľahnite pokušeniu strčiť topánky do práčky. Pranie v práčke nie je ale vôbec dobrý nápad. Mechanická opotrebovanosť, dlhé namáčanie v teplej vode, ani pracie prostriedky nemajú priaznivý vplyv na materiály a lepidlá.
V prvom rade z topánok vytiahnite šnúrky. Oveľa ľahšie sa tak dostanete aj do najhoršie prístupných miest a topánka zároveň rýchlejšie vyschne. Potom pomocou vlhkej handričky, jemnej kefky alebo vlhkej špongie jemne odstráňte nečistoty.
Dobré je vyhnúť sa priamo tečúcej vode a obuv príliš nenamáčať. Voľte radšej vlažnejšiu vodu, do ktorej môžete kvôli lepšiemu účinku pridať trochu mydla. Obuv s membránou čistite špeciálnymi prostriedkami na umývanie, ktoré sú priamo na to určené.
Vložky do topánok nezabudnite vyprať v práčke (ak sú na to určené), alebo vyčistiť iným spôsobom.
Správne vysušenie topánok nikdy nepodceňujte, ani sa ho nesnažte príliš urýchliť. Pri sušení obuv nevystavujte priamemu tepelnému žiareniu, ako sú radiátory, sušička, oheň, ostré slnko alebo iný zdroj tepla. Radikálna zmena teploty môže poškodiť lepidlo a príliš rýchle vysušenie zase negatívne ovplyvňuje vlastnosti materiálov. Naopak vložky do topánok môžete pokojne na slniečku nechať, pretože UV zložka svetla skvelo poslúži na likvidáciu baktérií.
Obuv sušte ideálne v dobre vetranej miestnosti pri izbovej (alebo mierne vyššej) teplote. Staré noviny vám pomôžu vysušiť topánky vo vnútri, čím sa celý proces urýchli. Rovnako oceníte aj elektrické sušiče topánok v prípade, keď si nemôžete dovoliť čakať celý deň.
Kvôli obnoveniu vodovzdorných vlastností treba obuv pravidelne impregnovať. Pred použitím akéhokoľvek druhu impregnácie je nutné, aby bola obuv dôkladne vysušená! Pri aplikácii impregnácie venujte zvýšenú pozornosť švíkom a ďalším spojom.
Po aplikácii nechajte topánky aspoň jeden deň odpočívať, aby sa impregnácia dostatočne vstrebala. Ani v tomto prípade na vysušenie nepoužívajte externé zdroje tepla.
Na jednotlivé typy impregnácií sa pozrieme podrobne v ďalšej kapitole tohto článku.
Topánky skladujte na dobre vetranom a suchom mieste mimo priame svetlo. V žiadnom prípade ich neskladujte napríklad v plastových vreckách! Ak plánujete topánky nechať uložené dlhšiu dobu, suché noviny v ich vnútri pomôžu udržať správny tvar. Odvlhčovače alebo čajové vrecká zase udržia topánky bez zápachu.
Aby si obuv udržala požadované vlastnosti čo najdlhšiu dobu, treba sa o ňu pravidelne starať. Procedúra impregnovania alebo voskovania závisí od frekvencie používania, ale najmenej raz za pol roka sa jej nevyhnete.
Napriek všeobecnému rozmachu syntetických materiálov patrí koža medzi najčastejšie zastúpené materiály použité na turistickú obuv. Je odolná a poddajná, ale jej paropriepustnosť a odolnosť proti vode a vlhku veľmi závisia práve od priebežnej starostlivosti.
Ani v jej prípade to nie je také jednoduché. Napríklad semiš je dôležité impregnovať ešte častejšie ako nubukovú kožu. To preto, že materiál dokáže zachytiť viac nečistôt ako hladká koža. Ak napríklad nubukovú kožu voskujete, budete to robiť častejšie ako v prípade hladkej kože. Hrubá kože totiž oveľa rýchlejšie vysychá.
Na obuv s membránou je okrem toho nutné používať veľmi špeciálne impregnácie, ktoré berú na zreteľ Gore-tex membrány.
Postarajte sa aj o nové topánky!
Vaša nová obuv bude pravdepodobne do istej miery ošetrená už z výroby. Ale ak nie je v návode uvedené inak, je dobré situáciu nepodceňovať a aj novú obuv dostatočne ošetriť.
Pretože sa údržba kožených topánok líši napríklad od obuvi s membránou, treba rozumieť tomu, z čoho je vaša obuv zložená a podľa toho vybrať správnu impregnáciu.
Impregnácia na báze včelieho vosku po zaschnutí vytvorí na povrchu topánky film, ktorý zaistí vodoodpudivosť. Prírodné zložky vosku predlžujú životnosť topánky tým, že useň premastia bez nadmerného zmäkčenia. Impregnácia Sno-Seal® navyše dokázateľne zlepšuje vlastnosti obuvi s membránovou podšívkou.
Nanesením vrstvy vosku aspoň jedenkrát za 30 dní používania zabránite znečisteniu a tvorbe slaných škvŕn. Povrchová úprava si okrem toho zachováva svoji ohybnosť a priľnavosť aj pod bodom mrazu.
Vodovzdorné impregnácie v spreji na báze silikónových polymérov zaisťujú nepremokavosť textílií aj usní. V našej ponuke nájdete impregnačné spreje, ktoré nenarušia priedušnosť membrán, a preto ich môžete použiť na materiály ako Gore-TEX®, Sympatex® a i.
Impregnácia Silicone water guard je navyše doplnená účinným UV filtrom, ktorý je odolný proti odfarbovaniu dôsledkom vystavenia UV žiareniu. Využitie tak nájde na plachtách, celtách, ale aj slnečníkoch či nábytku.
Väčšinou je prevencia oveľa jednoduchšia než riešenie prípadného následného problému. Preto sa väčšine nepríjemností môžete vyhnúť poctivou prípravou. Tu je pár drobných tipov.
Vybavte sa impregnáciou, ktorú si môžete vziať so sebou a v prípade potreby ju použiť priamo na ceste. Existujú napríklad impregnácie, ktoré je možné použiť aj na mokrú obuv.
Vždy si tiež pamätajte, že sa vyplatí mať na každý turistický deň čistý pár ponožiek. Vyhnete sa tak zbytočnému množeniu baktérií vo vnútri topánky. Neuškodia ani náhradné stielky na dlhšie pochody.
Jednou z najviac namáhaných častí topánky je paradoxne tá, ktorú nevidno. Stielka v topánke dostáva pravidelne zabrať a s každým ďalším krokom sa viac a viac zošliape. Rovnako sa vďaka vnútornej klíme ľahko stáva domovom baktérií a plesní, ktoré v tom lepšom prípade nepríjemne zapáchajú. Pravidelne používajte dezodoranty vo všetkých typoch obuvi. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam.
Sušenie použitím priameho zdroja tepla – koža sa môže začať trhať a Gore-tex stráca priedušnosť.
Dlhodobé skladovanie bez dostatočného vyčistenia – dôvody vyššie.
Uskladnenie v plastovom vrecku – podporuje množenie baktérií a plesní.
Prehnanou starostlivosťou môžeme negatívne ovplyvniť vlastnosti materiálu.
Nepoužívajte prípravky a procedúry, ak nie ste si istí, že ich možno bezpečne použiť na vaši konkrétnu obuv. Čítajte príbalové letáky!
Zdroj fotografií: Depositphotos, Husky